Hlavní navigace

Obama také navrhuje navýšit limit veřejného dluhu US

Jiří Šimara

A to výrazně nad současných 16 mld. USD na příští dva roky. Naposledy se dluhový limit posunoval v loňském roce a to z 14 mld.USD.

Doba čtení: 2 minuty

Včerejší jednání mezi Obamou a Boehnerem opět přiblížilo demokraty a republikány k dosažení dohody nad podobou vládního rozpočtu a zamezení pádu americké ekonomiky z fiskálního útesu. Po víkendovém ústupku Boehnera připouštějícím vyšší zdanění nejbohatších obyvatel měl včera představit Obama plán počítající s nižšími výdaji na sociální programy a také s ustoupením od vyššího zdanění domácností s příjmy nad 250 tis. USD ročně.

Nově by se vyšší daně měly dotknout domácností s příjmy až nad 400 tis. USD ročně, stále je to ale vzdáleno současnému návrhu republikánů, který počítá se zvýšením daní pro domácnosti s příjmy dokonce až nad 1 mil. USD ročně.

Další navýšení limitu je nezbytné, jelikož již nyní se dluh pohybuje na jeho hranici. Hlavní akciové indexy USA vzrostly o zhruba jedno procento právě díky posunu v jednáních mezi republikány a demokraty. Pokud politici dospějí alespoň k rámcové dohodě do konce letošního roku, uvidíme silné nárůsty akciových indexů.

Asijské trhy navázaly na pozitivní sentiment z USA, přičemž nejvyšší nárůsty byly k vidění u japonského Nikkei 225. Ten je stále ještě podporován výsledkem víkendových parlamentních voleb a očekáváním fiskální a monetární expanze.

Ani evropské akciové trhy nemíjí nákupní apetit a např. německý index DAX deset minut po otevření posiluje o 0,5 %

Americký výrobce letadel Boeing oznámil včera zvýšení dividendy o 10 % a zpětný odkup akcií v objemu 2 mld. USD v příštím roce. Oznámená čísla nicméně zaostala za očekáváním. Analytici očekávali navýšení dividendy o 12–15 % a buyback v objemu 2,5 mld USD. Zpětný odkup akcií byl poprvé oznámen v roce 2007, nicméně v prvním čtvrtletí 2009 byl přerušen kvůli zpoždění v dodávkách letadel typu 787 Dreamliner. Vzhledem k tomu, že objednávky na příští rok jsou uspokojivé, firma tak může pokračovat v rozdělování jmění akcionářům. (Tomáš menčík)

dan_z_prijmu

Dnes očekáváme:

Obdobně jako včera nezasáhne do dnešního obchodování zveřejnění žádného významného makrodata z USA či z eurozóny. Za začátek výsledkové sezóny se obecně považuje den reportu výsledků hliníkárny Alcoa. Nicméně již dnes po uzavření amerických trhů bude své výsledky za uplynulý kvartál zveřejňovat Oracle.

Našli jste v článku chybu?