Hlavní navigace

Obama také navrhuje navýšit limit veřejného dluhu US

18. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

A to výrazně nad současných 16 mld. USD na příští dva roky. Naposledy se dluhový limit posunoval v loňském roce a to z 14 mld.USD.

Včerejší jednání mezi Obamou a Boehnerem opět přiblížilo demokraty a republikány k dosažení dohody nad podobou vládního rozpočtu a zamezení pádu americké ekonomiky z fiskálního útesu. Po víkendovém ústupku Boehnera připouštějícím vyšší zdanění nejbohatších obyvatel měl včera představit Obama plán počítající s nižšími výdaji na sociální programy a také s ustoupením od vyššího zdanění domácností s příjmy nad 250 tis. USD ročně.

Nově by se vyšší daně měly dotknout domácností s příjmy až nad 400 tis. USD ročně, stále je to ale vzdáleno současnému návrhu republikánů, který počítá se zvýšením daní pro domácnosti s příjmy dokonce až nad 1 mil. USD ročně.

Další navýšení limitu je nezbytné, jelikož již nyní se dluh pohybuje na jeho hranici. Hlavní akciové indexy USA vzrostly o zhruba jedno procento právě díky posunu v jednáních mezi republikány a demokraty. Pokud politici dospějí alespoň k rámcové dohodě do konce letošního roku, uvidíme silné nárůsty akciových indexů.

Asijské trhy navázaly na pozitivní sentiment z USA, přičemž nejvyšší nárůsty byly k vidění u japonského Nikkei 225. Ten je stále ještě podporován výsledkem víkendových parlamentních voleb a očekáváním fiskální a monetární expanze.

Ani evropské akciové trhy nemíjí nákupní apetit a např. německý index DAX deset minut po otevření posiluje o 0,5 %

Americký výrobce letadel Boeing oznámil včera zvýšení dividendy o 10 % a zpětný odkup akcií v objemu 2 mld. USD v příštím roce. Oznámená čísla nicméně zaostala za očekáváním. Analytici očekávali navýšení dividendy o 12–15 % a buyback v objemu 2,5 mld USD. Zpětný odkup akcií byl poprvé oznámen v roce 2007, nicméně v prvním čtvrtletí 2009 byl přerušen kvůli zpoždění v dodávkách letadel typu 787 Dreamliner. Vzhledem k tomu, že objednávky na příští rok jsou uspokojivé, firma tak může pokračovat v rozdělování jmění akcionářům. (Tomáš menčík)

skoleni_8_6

Dnes očekáváme:

Obdobně jako včera nezasáhne do dnešního obchodování zveřejnění žádného významného makrodata z USA či z eurozóny. Za začátek výsledkové sezóny se obecně považuje den reportu výsledků hliníkárny Alcoa. Nicméně již dnes po uzavření amerických trhů bude své výsledky za uplynulý kvartál zveřejňovat Oracle.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).