Hlavní navigace

O2 odkupuje akcie, ČEZ má potíže s povolením v Dukovanech

9. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dukovanský blok zatím asi nezíská nové povolení k činnosti. Může to negativně ovlivnit akcie. O2 Czech Republic vykoupí až 10 % vlastních akcií. Za jakou cenu?

Hlavní události

První dukovanský blok zatím zřejmě nezíská nové povolení k činnosti.

Valná hromada O2 podle očekávání schválila program zpětného odkupu akcií.

Západoevropské akciové indexy by dnes měly otevřít v blízkosti včerejšího závěru.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické ukazatele.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akcie včera navázaly na propad evropských burz jen částečně, když hlavní indexy klesly o méně než 1 %. Nedařilo se především finančním a energetickým titulům, mírně naopak posílily farmaceutické akcie. Po skončení obchodování se objevily informace o chystané obří fúzi chemických firem DuPont a Dow Chemical, což v poobchodí fázi zvedlo ceny jejich akcií o více než 5 %.

Noční obchodování na asijských trzích bylo ve znamení pokračujícího poklesu, za čímž dnes stojí hlavně další propad cen komodit. V Japonsku se navíc nedařilo akciím pojišťoven a výrobců léků. Obrovský zájem naopak byl o nové emise na čínských burzách v Šanghaji a Šen čenu, když všech šest poprvé obchodovaných titulů vyletělo o maximální povolený limit 44 %. Tamní akciové indexy dnes ovšem stagnují.

O2 Czech Republic

Včerejší valná hromada O2 Czech Republic podle očekávání schválila program zpětného odkupu až 10 % vlastních akcií v následujících 5 letech v maximálním objemu 8 mld. Kč (tj. v průměru maximálně necelých 258 Kč na akcii).

Valná hromada dále schválila návrh integrace stávající divize Professional Services do společnosti O2 IT Services s.r.o. Akcie O2 by podle našeho názoru na výsledky valné hromady neměly reagovat.

skoleni_29_6

ČEZ

Včera večer informoval server lidovky.cz, že první dukovanský blok zatím zřejmě nezíská nové povolení k činnosti, které vyprší koncem roku. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ale předpokládá, že platnost stávajícího povolení bude prodloužena o dva až tři měsíce.

Odložení vydání nového povolení by tak nemuselo mít vliv na objem výroby, na kterou již výrazně negativně dopadá prodlužování odstávek. Zpráva přesto může působit negativně na cenu akcií, protože zvyšuje nervozitu ohledně toho, zda bude ČEZ schopný provozovat svůj klíčový výrobní zdroj tak jako v minulosti.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).