Hlavní navigace

O2 je rozdělená, cena je atraktivní

1. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Akcie O2 se dnes poprvé obchodují bez odštěpené části infrastruktury. Otevírací kurz byl stanoven na 49,4 Kč za akcii.

Hlavní události

Akcie O2 se dnes poprvé obchodují bez odštěpené části infrastruktury. Otevírací kurz byl stanoven na 49,4 Kč za akcii.

PPF nepožádá o finanční asistenci O2, ale pouze společnost Cetin.

PPF nabídne odkup akcií O2 i Cetin všem minoritním akcionářům společnosti.

Ministr financí Andrej Babiš vidí jako nejefektivnější výrobu elektřiny přes jaderné elektrárny. Stále se však staví proti státním garancím.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít růstem.

Začátek nového pracovního týdne bude bohatý na makroekonomická data především ve Spojených státech. Zde budou zveřejněny předstihové indikátory ISM a údaje o příjmech a výdajích domácností. Důležitý bude i cenový indikátor PCE. V Evropě pak půjde především o indexy PMI v jednotlivých zemích.

Obchodování na zámořských trzích

V poslední květnové seanci se americkým burzám nedařilo. Index S&P 500 klesl o 0,6 %, když dolů jej srážely všechny hlavní sektory v čele s průmyslovými podniky a finančními domy. Za celý květen si index polepšil o 1,1 %, když v průběhu měsíce vystoupal i na nové historické maximum. Podporou růstu akcií byly signály americké centrální banky, že zvyšování úrokových sazeb bude jen velmi pozvolné. Navíc zveřejněné makroekonomické údaje rychlému zpřísňování měnové politiky příliš nenahrávaly. Burzám rovněž pomohl rekordní objem oznámených akvizic.

V dnešním ranním asijském obchodování se daří především čínským akciím. Index CSI 300 přidává zhruba 3,5 %, když zveřejněný předstihový index PMI naznačuje určitou stabilizaci ekonomiky, a na trhu se objevily spekulace, že vláda podnikne kroky v opatřeních na snížení dluhu. V Hong Kongu rostou akcie o necelé jedno procento, v mírném plusu se nachází i například indická či japonská burza. Naopak v úvodu nového měsíce ztratily akcie v Austrálii nebo Jižní Koreji.

O2 Czech Republic

Dnes se poprvé akcie společnosti O2 obchodují bez vyčleněné části infrastruktury do nové firmy Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin). Dnešní otevírací kurz akcií O2 po rozdělení bude dle pražské burzy 49,4 Kč za kus, což je blízko dolní hrany námi odhadovaného rozmezí. Na této ceně odhadujeme, že by se akcie O2 obchodovaly za méně než trojnásobek ukazatele EV/EBITDA, což je atraktivní. Nízká cena však zohledňuje mnoho nejistot spojených s investicí do „nové“ O2. Vedle absence historických finančních výkazů je to hlavně nejistota ohledně dividendové politiky a dopady samotného rozdělení na budoucí hospodaření firmy.

Jeden z otazníků, které visely nad budoucím vývojem O2, byla i finanční asistence PPF. Podle posledních zpráv by však pouze společnost Cetin měla požádat konsorcium bank o úvěr ve výši 32,2 mld. CZK. PPF zároveň uvedla, že nemá v úmyslu část tohoto zadlužení převést na O2, což je příznivou zprávou pro drobné akcionáře.

skoleni_27_5

PPF také řekla, že nabídku na odkup akcií nově vzniklé společnosti Cetin učiní vůči všem jejím akcionářům, nejen vůči těm, kteří na valné hromadě hlasovali proti rozdělení firmy. Cena by měla být známa v půlce června, podle původních odhadů byla prozatím stanovena na úrovni zhruba 150 Kč na akcii. Ohledně akcií O2 pak finanční skupina uvedla, že nebude usilovat o stažení těchto akcií z burzy, nicméně nabídne odkup akcií i společnosti O2.

ČEZ

Ministr financí Andrej Babiš řekl, že Česká republika nemá jiné řešení v oblasti energetiky a že výstavba jaderných reaktorů je nejefektivnější forma výroby elektřiny. Zároveň si pokládá otázku, proč by zde měly existovat státní garance, když ČEZ má dostatek peněz. Šéf ČEZ Daniel Beneš dle A. Babiše na jeho otázku nic nenamítal.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).