Hlavní navigace

Názory k článku O nevyčerpanou dovolenou nepřijdete. Proplatit ji ale firma nemůže

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 12. 2016 21:41

  Pan Zvědavý (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz

  A jak to tedy je, když si dovolenou za rok 2016 nevyberu ani do konce roku 2017?
  Dá se pak převést do roku 2018 nebo o ní přijdu?

 • 11. 12. 2016 0:48

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Do konce března byste měl mít naplánovanou dovolenou na celý rok. I tu novou co dostanete v roce 2017. A krom toho pokud máte zůstatek loňské, musí vás zaměstnavatel myslim k 1.11 poslat domů vybrat starou dovolenou komplet. Převádět se smí (ten jeden rok) jenom ve vyjímečných případech i když se to běžně děje a nic vyjímečného to neni.

 • 11. 12. 2016 7:22

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Ale houbeles, Krtečku, mícháte 2 rozdílné právní úpravy, do r. 2012 a po r. 2012. Kdybyste si přečetl článek pozorněji, než jste to udělal, tak byste věděl jak to je. Jen vás poprosím, přečtěte článek nebo ještě lépe přímo zákoník práce, teprve potom prosím raďte. Nemyslím to zle, ale jste mimo. Hezký den.

 • 11. 12. 2016 16:48

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Díky za osvětu asi se budu muset informovat i u nás na personálnim. Ještě letos se u nás posílali lidi 1.11 domu vybírat loňskou dovolenou.
  Pochopitelně překážky v práci tak nějak neberu v potaz. Dlouhodobym maroděnim se totiž nárok na dovolenou krátí. A v případě že nebyla vyčerpaná kvůli provozním důvodum je tak nějak samozřejmé že se bude převádět. Akorát by mně celkem zajímalo kolik let se to může dít po sobě. Znal jsem lidi co měli i 60 dní dovolené což bylo kolem 3 let nevybrané.

 • 11. 12. 2016 18:28

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Krtku, nyní neomezeně. Když zaměstnavatel neurčí, jeho chyba, jeho problém (on se bude zodpovídat inspektorátu práce, až přijde kontralo), ale proč si to, sakra, neurčíte sami!? Proč si to necháte libít? Na základě vašich dotazů jsem napsal článek o tom, co změní novela ZP v r. 2017, redakce už ho má, záleží, kdy to pan šéfredaktor zařadí. Požádal jsem o upřednostnění. Podívejte, jestli potřebujete právní osvětu, tak já vám jí udělám, domluvu mi navrhněte zde či spíše pošlete mi mail na můj redakční mail - ten obsluhuje redakce, bude to chvíli trvat, než se to ke mně dostane, já se vám pak ozvu. Napište tam, že jsem vám to sám navrhl, já dostávám mnoho výzev, ale fakt nemohu vyhovět, musím si vybírat, to bych nedělal nic jiného. Sem svůj e-mail dát nemůžu. Na personálním máte diletanty, kteří nejsou schopni postřehnout změnu ZP za 4 roky. Ach jo. Diletantismus jen kvete.

 • 11. 12. 2016 18:34

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Omlouvám se za dyslektický překlep, ač tímto postižením netrpím. Ale došlo mi: Vy se nevyjadřujete přesně, tudíž ani já jsem nereagoval zcela správně. Takže takhle: Pokud někomu určí nástup dovolené v listopadu či prosinci, tak nejde o povinný nástup nevyčerpané dovolené ve smyslu dřívější právní úpravy, ten byl automatický, zaměstnanec musel nastoupit, aniž by ho k tomu kdokoliv vyzýval, aniž by potřeboval pokyn nebo souhlas zaměstnavatele, jinak dovolená propadla. Vyhledejte si to na našem serveru, do vyhledávače zadejte heslo: povinný nástup dovolené, několikrát jsem to tu popsal. Ale jestli vám prostě zaměstnavatel nařídí dovolenou v listopadu či prosinci, chápu, že se vám to nelíbí (na koupání a toulání v přírodě to už moc není a na lyžování také ještě ne), ale i tak je to v souladu s nynější právní úpravou. Nastudujte mé příspěvky, dřívější i současné, pokud ani pak nepochopíte, napište mi e-mail.

 • 11. 12. 2016 18:47

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Já to naopak vidim celkem výhodně pro nás. Do konce března si naplánujem dovolenou na celý rok, defakto naplánujeme delší letní (nebo lyžaři zimní) část. Naštěstí nikdo neřeší jestli si v létě vezmu 10 nebo 15 dní a jestli to bude ještě loňská nebo už letošní. Takže si lidi šetřeji dovolenou na marodění a nečekané události (omarodí dítě atd, s tim nemáme problém pružně si jí vybírat). A když mně pošlou v listopadu vyčerpat 10 dní loňské tak se nezbláznim, mam klid od práce a ještě pořád mam 25 letošní z níž na Vánoce vyberu max. 5 dní.
  Koukam že tu žijeme podle paskvilu prakticky trvale protože nikomu nikdy dovolená nepropadla a ty nástupy "nuceně" v listopadu byly taky spíš vyjímečné

 • 12. 12. 2016 7:54

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Ti, co měli "jen" 60 dnů dovolené, jsou žabaři. Když jsem v r. 1990 nastupovala do vedené personálního oddělení a zároveń se začínala zvyšovat nezaměstnanost, klesly zakázky, tak jako první opatření proti propuštění bylo vybrat si staré dovolené. Udělala se kontrola - a našli jsme pracovníky (firma měla v té době 1029 pracovníků, přepočítáno na plné úvazky), kteří neměli za 6-7 let ani den dovolené!, a ke vší srandě měli ještě přesčasy. Drtivá větsina z nich byli důchodci, bývalí pracovníci firmy, kteří se doma nudili, tak prostě chodili do práce. Hodně z nich mělo děti z domu, manžel/ka zemřeli, tak co by doma dělali, že? Nejstarší paní bylo 85 let, bezdětná starší, ale pořád šaramantní dáma. Takže se nejprve vybíraly staré dovolené a proplácely se přesčasy. Když to nepomohlo, začali se propouštět důchodci. Stav zaměstnanců klesnul o cca 200 lidí. Pak se posčítaly vedlejšáky (hlavně úklidy), to taky dalo nějaký ten plný úvazek, což umožnilo přesunout pár lidí na úklidy, a teprve pak se začalo propouštět. Dneska má fabrika cca 650 zaměstnanců.

 • 11. 12. 2016 7:25

  Autor článku (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Zvědavče, proč si nepřečtete článek celý? Odpovědi byste tam našel. Nic vám nepropadne, bez obav. 1. 7. 2017 si sám určíte, kdy dovolenou vyčerpáte. A když to neuděláte, ani to neudělá zaměstnavatel, ovšem ten může dostat pokutu od inspektorátu práce, tak si jí budete syslit třeba do toho roku 2018 nebo i dále. Každý rok to tu v obměnách opakuji, až se bojím, že mne čtenáři napadnou za opakování tématu, ale zdá se: opakování matka moudrosti. Jak vidno, je to nezbytné, stejně se to čtenáři dosud nenaučili.

 • 20. 1. 2017 10:19

  Azurit (neregistrovaný) ---.wincor-nixdorf.cz

  Díky moc za tento článek, těch debat na tohle téma už jsem zažil několik a neustále mi lidi tvrdili lidovou tvořivostí upravený stav před 2012... Konečně je můžu odkázat na srozumitelný text, kde je to vysvětleno.
  Jinak myslím, že i firmy té nevědomosti malinko využívají (a někdy se ani nedivím). V záři řeknou zaměstancům, že převézt zle max. 5 dní a zbytek propadne a lidi to přiměje si dovolenou vybrat.

 • 23. 10. 2018 16:37

  kyko (neregistrovaný) 82.100.0.---

  Dobrý den, dala jsem v práci výpověď dohodou (ze dne na den). Zbylo mně ještě 10 dní dovolené avšak zaměstnavatel mně dovolenou dosud neproplatil (nejbližší výplatní termín již byl). Může zaměstnavatel dovolenou nějak krátit a neproplatit ji? Smlouvu jsem měla na neurčito, zaměstnaná jsem byla 6 let. Měla jsem za to, že zaměstnavatel musí nevyčerpanou dovolenou proplatit. Jak mám v tomto případě postupovat?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).