Hlavní navigace

O kolik se vám v roce 2011 zvýší důchod?

26. 11. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Za výpočtem důchodu stojí poměrně složité počítání. Pokud už ale důchod pobíráte, velice snadno si podle návodu spočtete, o kolik se vám příští rok zvýší. (MODELOVÝ PŘÍKLAD)

Důchody se od ledna zvýší. Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) totiž  před nedávnem posvětila vláda. Zvyšovat se budou všechny typy důchodů, tedy řádné i předčasné,  starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí. Čtěte také: Bude mít malá penzijní reforma velký dopad na váš důchod?

Výpočet důchodu: Běh na dlouhou trať

Samotný výpočet důchodu není záležitostí na pět minut a vy se k potřebným vstupním údajům můžete dostávat bez České správy sociálního zabezpečení jen těžko. Povinnost zaměstnavatele poskytovat svým pracovníkům kopii evidenčního listu byla zavedena zhruba teprve před pěti lety. Zde najdete všechny své vyloučené doby i sumu výdělku za uplynulý rok.

Jistější variantou se zaručeným výsledkem je možnost požádat jednou ročně Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) o tzv. Informativní osobní list důchodového pojištění. Ten obsahuje přehled dob důchodového pojištění, náhradní doby a od roku 1986 přehled vyměřovacích základů. Z těchto údajů už můžete usuzovat na to, kdy získáte dostatečnou dobu pojištění pro vznik nároku na důchod. Tento přehled poskytuje ČSSZ zdarma, na jeho zaslání si vyhrazuje 90 dnů od doručení vaší žádosti, ve které by nemělo chybět rodné číslo, jméno, příjmení a rodné příjmení a kontaktní adresa. Můžete tak zároveň zjistit, že vás ten který zaměstnavatel na ČSSZ vůbec nepřihlásil. O problematice čtěte více: Zaměstnavatel vás může připravit o důchod. Jak tomu předejít? 

Možnost orientační výši důchodu přímo vypočítat běžně Česká správa sociálního zabezpečení běžně z kapacitních důvodů nenabízí, řekla serveru Měšec.cz Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ, s tím, že individuálních případech se tato možnost vylučovat nemusí.

Přibližnou výši důchodu si navíc můžete zjistit sami právě s pomocí Informativního listu o důchodovém pojištění. MPSV totiž na svých stránkách nabízí veřejnosti využití kalkulačky, která vypočte orientační výši důchodu i potřebnou dobu pojištění.

S kolika penězi navíc můžete od příštího roku počítat?

Základní výměra důchodu, která je společný pro všechny důchody, se v příštím roce zvýší z 2170 Kč na 2230 Kč. Procentní výměra důchodu, která už je individuální  a dá se říci, že vychází z výše příjmů a doby pojištění, se zvýší o 3,9 %. Čtěte také: Jak odejít předčasně do penze s nekráceným důchodem?

Příklad

Pobírá-li v roce 2010 důchodce starobní důchod například 11 216 Kč, tvoří ho základní výměra 2 170 Kč a procentní výměra 9 046 korun. Od lednové splátky důchodu v roce 2011 se základní výměra zvýší o 60 Kč na 2 230 Kč, procentní výměra se zvýší o 3,9 %, tj. o 353 Kč (částka zvýšení se vždy zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru). Celkem tedy důchod vzroste o 413 Kč. Po valorizaci tak bude náležet starobní důchod ve výši 11 629 Kč měsíčně.

Zdroj: ČSSZ

O zvýšení důchodu není třeba nijak žádat, úpravu provede ČSSZ automaticky. Vy jen obdržíte oznámení o zvýšení dávek. Čtěte také: Je předčasný důchod opravdu opravdu nevýhodný?

Zvýší se také dva příplatky k důchodu

Schválením nařízení, které důchod pro příští rok zvýší, vláda také o 3,9 % zvýší dva příplatky k důchodu. Prvním z nich je příplatek k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální.  Dále se zvýší také příplatek zavedení podle zákona č. 357/2005 Sb., o ocenění účastníků národního odboje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich.

FIN revoluce - tip do článku 1

Pokud si chcete vypočítat důchod s kalkulačkou a sami, podrobný návod k výpočtu si můžete přečíst v článku: Jak na výpočet starobního důchodu pro rok 2011 

Zvyšovat se naopak nebude zvláštní příspěvek k důchodu upravený také podle zákona č. 357/2005 Sb. s odůvodněním, že tato dávka byla valorizována v lednu 2010.

Valorizace se vztahuje také na dílčí důchody

Valorizovat se budou i tzv. dílčí důchody. Ty, které byly přiznány podle koordinačních nařízení Evropské unie nebo podle příslušné mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení, vysvětluje zpráva ČSSZ s tím, že v těchto případech se bude základní výměra zvyšovat pouze o poměrnou část z 60 Kč, která odpovídá poměru české doby vůči celkové době. Poměrná procentní výměra se zvýší o 3,9 % své hodnoty.

Anketa

Jak se připravujete na důchod? (lze volit více možností)

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).