Hlavní navigace

O drahé pšenici, silném euru a naději pro česká aktiva

Jan Čermák

Vypadá to, že na Ukrajině stále není situace stabilizovaná, tudíž globální trhy s rizikovými aktivy musí zůstat ve střehu, neboť jakákoliv eskalace napětí jim nic dobrého nepřinese.

V poslední době jednoznačně nejcitlivěji na situaci na Ukrajině reagují komodity, přičemž zvýšená volatilita se netýká ani tak plynu či třeba ropa, ale spíše drahých kovů (zlato či platina) a vedle toho poněkud nepřekvapivě i například pšenice. Rusko a Ukrajina jsou významnými vývozci (pětka a šestka na světě) této “měkké” komodity a tak ani není divu, že její ceny jdou vzhůru.

Zajímavé přitom je, že situace na Ukrajině nemá prakticky žádný dopad na kurz eurodolaru, naopak dokonce s jistou mírou nadsázky by se dalo říci, že tento měnový pár se chová učebnicově a tedy zpevňuje v situaci, kdy i ceny zlata mají tendenci se tlačit vzhůru.Kauzalita směřující od vyšších cen zlata k silnému euru (slabšímu dolaru) ovšem rozhodně nevede. Euro je zpevňuje od okamžiku, kdy se začalo ukazovat, že ECB nejenže nesníží úrokové sazby (na nulu či dokonce do záporu), ale navíc její hlavní představitelé začali vysílat velmi smíšené signály ohledně možnosti dále uvolnit měnovou politiku. Jenomže tón jakým ECB komunikuje svoje záměry, je funkcí (síly) kurzu eura. Proto není divu, že v posledních hodinách, kdy kurz eurodolaru již opět atakoval hranici 1,39, přišla nová vlna holubičích komentářů s cílem společnou měnu opět oslabit. Mezi ty pak patří i takové náznaky jako je např. dnešní článek ve Financial Times o tom, že ECB se připravuje na možnost nakupovat na trhu soukromý i veřejný dluh a to s maturitou jdoucí až do deseti let. Pokud by tomu tak opravdu bylo, pak by to byla asi výborná zpráva nejenom pro aktiva denominovaná v eurech, ale také např. v korunách.

Našli jste v článku chybu?