Hlavní navigace

O české dluhopisy klesá zájem. Mohou za to nízké výnosy

30. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

O české dluhopisy nebyl ve včerejší aukci takový zájem jako posledně. Může za to asi nižší zahraniční poptávka, jejíž pokles způsobují nižší výnosy.

Draghi začal protiofenzivu v německém tisku – v Der Zeit se snaží Němce přesvědčit, že ECB není zpolitizována a že se nemusí nikdo obávat toho, že by v budoucnu nedokázala zabránit inflaci. Řekl ale, že mimořádná opatření jsou v některých situacích na místě. Celý trh tak čeká, s čím Draghi přijde – snad už další týden.

Předběžná německá inflace v srpnu urychlila na 2%, více, než čekal trh (1,8%). Důvodem ale není urychlení poptávkové inflace, ale ceny paliv. Z tohoto pohledu může být ECB v klidu, i když jejím cílem je právě celková inflace kolem 2%. Municí pro odpůrce dalších opatření ze strany ECB však případný další růst cen v Německu být může.

Americký HDP vzrostl ve 2Q12 dle zpřesněných údajů americké vlády o 1,7% anualizovaně (oproti původním 1,5%), zejména díky mírně lepším datům za spotřebu domácností. Fed tak stále zůstává ve hře, další kolo QE včerejší mírně lepší růstová data nevyloučila. Uvidíme, co dnešní data za příjmy a výdaje.

Řecký FinMin Y.Stournaras řekl, že dohoda o balíku úspor ve výši 12 mld. USD na další dva roky je v podstatě dosažena. Zbývá doladit to, jak pomoci nízkopříjmovým a důchodcům, což se udělá další týden. Poté bude plán představen Trojce. EURUSD to už je jedno, zůstal lehce nad 1,25 – Řecko už tolik lidí nezajímá, oči se teď upírají na Španělsko, Itálii a ECB.

skoleni_8_6

Včera v regionu aukce českých dluhopisů – 3,85%/2021 bond s fixním kupónem měl nižší zájem než naposledy (b/c 1,9 vs. 3,45 naposledy). Výnos klesl, ale asset-swap spread zůstal v podstatě bez změny na úrovni kolem 70 b.b. Dle nás za nižší nabídkou stojí menší zájem ze zahraničí – zřejmě proto, že výnosy v poslední době hodně klesly a český dluhopis není už výnosově tak atraktivní jak dva měsíce zpátky.

Polský zlotý včera oslabil až na 4,18, což je nejslabší úroveň od konce července. Dle našeho se na něm podepisuje cut v Maďarsku, který přiživil spekulace, že sníží sazby i Polsko, a to dřív, než se očekává (my čekáme konec roku). Dnes bude v Polsku zveřejněn HDP za 2Q12, jsme lehce pod konsenzem. Pokud růst zklame, bude to pro zloťák další rána.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).