Hlavní navigace

O čem hovoří Teorie očekávaného umístění?

16. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Teorie preferovaného umístění vznikla jako kombinace teorie očekávání a segmentace trhu. Vysvětluje vztah mezi úrokovými sazbami a dobou splatnosti.

V našich předcházejících článcích o teorii očekávání a o teorii segmentace trhu jsme si řekli, že ani jedna z nich nedokáže vysvětlit určité situace na trhu. Čtěte více: Co znamená pojem teorie očekávání?

Teorie preferovaného umístění vznikla jako kombinace těchto dvou předešlých kvůli tomu, aby vysvětlila vztah mezi úrokovými sazbami a dobou splatnosti. Čtěte také: Teorie preference likvidity

Teorie preferovaného umístění předpokládá, že investoři preferují na základě termínové struktury a rizika určitý segment trhu při jejich obchodování.  Zároveň jsou ale připraveni opustit svůj preferovaný segment v případě, že jsou za takové rozhodnutí adekvátně oceněni.

Obchodník nikdy bezdůvodně neupřednostní dlouhodobé instrumenty na úkor těch krátkodobějších, jestliže ty budou mít stejnou úrokovou sazbu.  Čtěte také: 1 + 1 se nemusí rovnat 2 aneb Rozlišujte úvěrové nástroje podle doby splatnosti

Struktura dob splatnosti vede k určitým základním rozdílům v investičním chování, ale vždy se najde konkrétní cena, při které se různé délky dob splatností stávají stejně atraktivními pro potencionální investory.

Jinými slovy můžeme říci, že dostatečně vysoké úrokové sazby povedou účastníky trhu k vyššímu ohodnocení méně preferovaných, neobvyklých dob splatností, což následně tvaruje výnosovou křivku do její typicky stoupající podoby. Pouze částečně tak platí, že trh je rozdělený do segmentů, a že úrokové sazby rostou s prodlužováním doby splatnosti.

Hlavními závěry teorie preferovaného umístění

1. Jestliže výnosová křivka stoupá, investoři neočekávají žádné důležité změny týkající se výše úrokových sazeb. Sazby mohou růst, ale stejně tak mohou zůstat na svých hodnotách. Současné převládající podmínky se za předpokladu, že ekonomika roste, nezmění.

2. Jestliže se výnosová křivka otočí směrem dolů, dá se předpokládat, že krátkodobé úrokové sazby budou klesat. Pokud očekáváme, že úrokové sazby u dlouhodobějších splatností budou růst, ale na křivce se zobrazí jako nižší, jediným možným vysvětlením tak zůstává, že sazby klesnou natolik, že budou dokonce níže než dnešní úrokové sazby s přidanou rizikovou prémií.

FIN21

3. Jestliže je výnosová křivka plochá, trh očekává u budoucích sazeb nepatrný pokles. Úrokové sazby musí klesnout v budoucnu tak, aby výnosová křivka měla svůj plochý tvar i ve chvíli, kdy se k budoucím cenám připojí riziková prémie.

Teorie preferovaného umístění je moderní teorií o úrokových sazbách, vysvětlující výnosovou křivku. Byla vyvinuta v takzvaném post-Nixonově období, aby pomohla vypořádat se s těžkostmi vzniklými v systému s nekrytými bankovkami. Přes její značné stáří zůstává i dnes velmi platným nástrojem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).