Hlavní navigace

NWR: Světlo na konci tunelu slábne

30. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle všeho budou akcionáři NWR i dál krvácet. Situaci kolem těžební firmy by mohlo zachránit snad jen rychlé zotavení světových cen koksovatelného uhlí. Šance na jejich výrazný růst ve zbytku roku jsou ale mizivé.

Akcie těžebních firem zůstávají pod prodejním tlakem z důvodu nízkých cen komodit. NWR se na začátku roku tento problém povedlo oddálit zafixováním prodejních cen pro většinu letošní produkce koksovatelného uhlí. Hotovost firmy se přesto ke konci června ztenčila na 89 mil. EUR a opět se tak přiblížila kritické hranici 40 mil. EUR, jejíž dosažení by znamenalo nutnost předčasného splacení dluhu a de facto insolvence firmy.

Aktuální ceny klíčové komodity jsou přitom nyní zhruba o 20 % nižší, než za kolik ji letos NWR prodává. Matematika je neúprosná: při současných cenách uhlí NWR jen sotva pokryje provozní těžební náklady okolo 65 EUR za tunu. Firmě tak jednoduše chybí peníze na nutné investice (zřejmě nejméně 30 mil. EUR ročně).

skoleni_20_9

Proto se obáváme, že se NWR již příští rok nevyhne dalšímu navýšení kapitálu. Připomeňme, že restrukturalizace v roce 2014 si vyžádala růst počtu akcií na 25násobek, přičemž nové akcie byly upisovány s masivní slevou oproti jejich tehdejší ceně na trhu (před oznámením detailů restrukturalizace stály akcie NWR 7,5 Kč za kus, nové akcie se upisovaly po 0,65 Kč).

Zopakování podobného scénáře by mohlo zabránit snad jen rychlé zotavení světových cen koksovatelného uhlí. Šance na jejich výrazný růst ve zbytku roku jsou ale mizivé, a proto podle všeho budou akcionáři NWR dál krvácet.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).