Hlavní navigace

NWR dostane 600 milionů na horníky

Josef Němý

Ministr financí Andrej Babiš se dohodl s NWR na provozu dolu Paskov do konce roku 2017 výměnou za 600 mil. Kč na sociální program horníků.

Hlavní události

Ministr financí Andrej Babiš se dohodl s NWR na provozu dolu Paskov do konce roku 2017 výměnou za 600 mil. Kč na sociální program horníků.

ČEZ odkoupí dluhopisy za necelých 300 mil. EUR.

ČEZ zastaví tendr na rozšíření Temelína, pokud do června nedostane státní garance.

Evropské burzy by měly otevřít mírným růstem.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické ukazatele.

Dnes večer začne v USA nová výsledková sezóna, kterou tradičně zahájí hliníkárna Alcoa. Trh čeká pokles zisku z 11 centů na akcii před rokem na pouhých 5 centů na akcii.

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy včera pokračovaly v pátečním poklesu, který byl tentokrát podobně intenzivní u většiny sektorů. Investoři jsou opatrnější před začátkem výsledkové sezóny, protože průměrné očekávání analytiků v posledních měsících kleslo a nyní pro uplynulé čtvrtletí čekají růst zisků firem v indexu S&P 500 pouze o 1 %.

Noční obchodování na asijských trzích bylo smíšené. Japonské indexy navázaly na pokles amerických burz poté, co tamní centrální banka ponechala nastavení své měnové politiky. Mezi největší poražené patřily akcie farmaceutické společnosti Takeda, které spadly o více než 5 % v reakci na soudem nařízenou pokutu 6 miliard dolarů. Rostly naopak například čínské akcie.

NWR

Ministr financí Andrej Babiš se včera dohodl s NWR na provozu dolu Paskov do konce roku 2017 s tím, že stát na jeho útlum přispěje částkou 600 mil. Kč na sociální program horníků. NWR chce během následujících tří let hledat úspory a bude se snažit zefektivnit provoz prodělečného dolu. Kompromisní dohoda je podle NWR podmíněna tím, že dále nepropadnou ceny uhlí, v případě jejich růstu by firma naopak mohla Paskov provozovat déle. A. Babiš dále upozornil, že navrženou transakci musí odsouhlasit Evropská komise.

NWR původně chtělo důl Paskov zavřít ke konci letošního roku a během posledních čtvrtletních výsledků informovalo, že těžba v této lokalitě ročně na úrovni EBITDA prodělává asi 10 mil. EUR (při současném kurzu 275 mil. Kč). Z tohoto pohledu se zdá, že prodloužení těžby o tři roky výměnou za 600 mil. Kč na sociální program není pro NWR příliš výhodným obchodem. Firma tak bude muset provozní ztráty v dole snižovat úsporami. Akcie včera přesto reagovaly růstem, zřejmě proto, že A. Babiš dříve vládní podporu odmítal.

Podle našeho názoru by se nyní pozornost investorů měla upřít na vyjednávání o revizi kapitálové struktury, které by mělo přinést snížení obřího zadlužení NWR (čistý dluh ke konci roku 2013 dosáhl 625 mil. EUR, tj. přes 17 miliard korun.

dan_nemovitost

ČEZ

ČEZ oznámil, že akceptoval všechny nabídky na zpětný odkup svých dluhopisů a z nabízeného objemu až 1,1 mld. EUR odkoupí dluhopisy celkem za téměř 300 mil. EUR (8,2 mld. Kč). K vypořádání dojde 10. dubna. Důvodem nabídky zřejmě byla snaha ČEZ snížit úrokové náklady. Odkup bude financovaný z vlastní hotovosti; firma měla ke konci loňského roku na účtech přes 25 mld. Kč. Zpráva by neměla mít významný dopad na cenu akcií.

Šéf ČEZ Daniel Beneš si nedovede představit, že firma postaví nové bloky jaderné elektrárny Temelín bez státní podpory. Pokud ČEZ nedostane garance do června, tak podle Beneše tendr zastaví. Podle našeho názoru již většina investorů očekává, že projekt rozšíření Temelína spíše nebude realizován, a proto by akcie nemusely na zprávu reagovat.

Našli jste v článku chybu?