Hlavní navigace

NWR by mohlo státu prodat důl Frenštát za symbolickou jednu korunu

15. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Na včerejší schůzce mezi vládou a představiteli i věřiteli těžaře NWR se mimo jiné jednalo o tom, že NWR by mohlo státní firmě Diamo prodat důl Frenštát za symbolickou jednu korunu.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít dalším poklesem.

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou zveřejněny např. americké maloobchodní tržby za prosinec.

Výsledková sezóna v USA dnes pokračuje mimo jiné údaji o hospodaření bank Citigroup a Wells Fargo.

Analytici Société Générale včera mimo jiné doporučili k nákupu akcie francouzské elektrárenské společnosti EDF.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové indexy včera krátce po otevření oslabovaly, pak se ale odrazily k růstu o 1,5 2 %. Díky zotavení cen ropy se dařilo energetickému sektoru, nadprůměrné zisky si připsali také výrobci spotřebního zboží. Mezi rostoucími byly i akcie investiční banky JPMorgan, která díky sníženým nákladům oznámila kvartální zisk nad očekáváním trhu. Po skončení obchodování oznámila výsledky hospodaření také technologická společnost Intel; čtvrtletní zisk překonal odhady, pod očekáváním ale byla předpověd tržeb pro další kvartál, což v poobchodní fázi vedlo k propadu akcií až o 5 %.

Negativní sentiment zůstal i většině asijských trhů, když největší pesimismus po včerejší přestávce opět zavládl na čínských burzách. K poklesům přispěl i obnovený pád cen ropy, která znovu atakuje hranici 30 dolarů za barel. Kontinentální index MSCI Asia Pacific se tak momentálně nachází na tříletém minimu.

skoleni_29_6

NWR

Na včerejší schůzce mezi vládou a představiteli i věřiteli těžaře NWR se mimo jiné jednalo o tom, že NWR by mohlo státní firmě Diamo prodat důl Frenštát za symbolickou jednu korunu. Druhým tématem byla potřebná restrukturalizace, o které se již na trzích v posledních dnech spekuluje. Za tímto účelem by měla vzniknout společná pracovní skupina.

Zprávy nic nemění na našem negativním výhledu pro akcie NWR. Důl Frenštát patří mezi hlavní rozvojové projekty firmy. V lokalitě se podle průzkumů nachází obrovské zásoby až 1,6 miliardy tun uhlí (např. loni NWR vytěžilo zhruba 8 milionů tun), zatím se však zde ještě netěžilo.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).