Hlavní navigace

Nůžky mezi zotavující se Amerikou a chřadnoucí eurozónou se dále rozevírají

21. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Rozdíl mezi výkonem americké ekonomiky a tím co předvádí hospodářství eurozóny, začíná být opravdu do očí bijící.

Krásnou exemplární ukázkou této růstové divergence jsou včerejší makro data. Zatímco v eurozóně se nálada podnikatelů propadla na 16měsíční minima, pak obdobný index na východním pobřeží USA ukázal na to, že optimismus průmyslníků zde vyšplhal na nejvyšší hodnoty od roku 1994.

skoleni_27_5

Tato pozoruhodná divergence je přitom o to podivnější, že eurozóna tak
jako všichni dovozci ropy prožívá pozitivní nabídkový šok v podobě
drastického propadu její ceny. Ten si pochopitelně užívají i Spojené
státy, avšak teoreticky vzato by tento efekt neměl
být tak silný, neboť jednak významnou část vlastní spotřeby pokrývají
vlastní (stále rostoucí) produkcí a jednak čelí i silnější měně
(dolaru).

Přijmeme-li hypotézu, že jak USA, tak eurozóně levnější ropa pomáhá tak vysvětlení toho, že v případě americké ekonomiky je tento efekt vidět zřetelněji může spočívat ve dvou možná nečekaných zjištěních. Za prvé, eurozóna je energeticky efektivnější než americká ekonomika, což vede k tomu,že jak spotřebitelé, tak i výrobci zde na propad cen ropy zřetelněji reagují. Hezky je tento fenomén možné pozorovat na prodejích a výrobě automobilů v USA. Není žádným tajemstvím, že americký spotřebitel preferuje velká, silná auta a tedy méně úsporná. Tato úchylka se stává přitom výraznější, když ceny benzínu jdou dolů. A to se děje přesně teď, když to jsou právě americké automobilky, které mohou svým sortimentem lépe vyhovět hladu po neúsporných autech. Není tedy divu, že v posledních měsících podíl importů na celkových prodejích aut v USA zřetelně klesá, což samozřejmě podporuje domácí výrobu. Za druhé, uspořená kupní síla z nižších cen benzínu lépe rychle zafunguje v té ekonomice, kde je mezní sklon ke spotřebě vyšší. A zde mají USA opět před západní Evropou náskok, neboť míra úspor domácností je zde výrazně nižší.

Jsou to tedy paradoxy, celkově šetrnější Evropané vidí efekty nižších cen komodit ve své ekonomice zřejmě méně než Američané. Dodejme jen, že se zde bavíme o krátkém období několika měsíců či maximálně kvartálů, v delším časovém horizontu se může karta snadno obrátit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).