Hlavní navigace

Nulové sazby na dlouho

29. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jen těžko se hledá ukazatel popisující reálnou ekonomiku v České republice, který by v posledních týdnech pozitivně překvapil.

Česká ekonomika se již od poloviny roku 2011 pohybuje v recesi a vše nasvědčuje tomu, že z ní nevybředla ani v úvodu letošního roku. Navíc se k horšímu opět začal otáčet sentiment v eurozóně, jak ukazuje řada měkkých indikátorů, tj. šetření mezi firmami či spotřebiteli. Jediným proinflačním rizikem je vládou oznámené zmírnění fiskálních cílů na roky 2014–2016. Aktuálně ovšem jednoznačně převažují spíše protiinflační faktory.

legislativni_zmeny_21

A ve vývoji inflace je patrné. Po odeznění impulsu loňského zvýšení DPH, se inflace ve spotřebitelských cenách snížila pod cílovou hodnotu centrální banky. V dalších měsících může zamířit ještě níže. Statistická data varují, že v určitých oblastech české ekonomiky by se mohla usadit deflační očekávání s negativními důsledky pro vývoje reálné ekonomiky. Objektivní pohled do cenových statistik ukazuje, že ceny některého zboží či služeb skutečně dlouhodobě klesají. Například ceny bytů se od roku 2009 neustále snižují. V rámci indexu spotřebitelských cen je nyní deflace nejsilnější u telefonních a telefaxových zařízení, nářadí, nástrojů a potřeb pro dům a zahradu, audiovizuálních zařízení, fotografických přístrojů, spotřebičů pro domácnost, telekomunikačních služeb, automobilů, motocyklů a jízdních kol. Pro zjištění základního trendu vývoje cen používají centrální banky jádrovou inflaci, ukazatel, který neobsahuje výrazně kolísavé ceny energií (ovlivněných externími faktory), potravin (ovlivněných počasím) a dopady vládní politiky (změny daní a regulovaných cen). V českém případě je takto definovaná inflace již čtvrtým rokem záporná.

Model reakční funkce centrální banky stále ukazuje, že při současné mezeře výstupu, prognóze inflace a aktuálním kurzu koruny by měla být základní úroková sazba ČNB mírně záporná. Vzhledem k technickým limitům, je tedy pravděpodobné, že sazby ČNB zůstanou na současné minimální úrovni, a to nejen po nejbližším jednání bankovní rady o měnové politice, ale nejspíše v delším horizontu, než se původně očekávalo. K obratu měnové politiky by mohlo dojít až v roce 2015. Co se týče devizových intervencí, není jejich použití při současné úrovni kurzu pravděpodobné, pokud ovšem nezesílí deflační rizika v české ekonomice.

Autor článku

Hlavní ekonom Patria Finance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).