Hlavní navigace

Nowotny: Síla eura by se neměla dramatizovat

19. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

A to že se EUR pohybuje v normálním pásmu a že by EMU měla brzy začít růst. Vůči dolaru je dle něj EUR v pohodě (pomáhá zmírnění obav o EMU, americký fiskál a smršťování rozvahy ECB), vůči jenu sice posílilo, ale nikoliv dramaticky.
  • Vidíme to podobně. Důležité je v těchto diskusích o jenu neztrácet perspektivu – před krizí byl EURJPY 150–160, to masivní oslabení EUR v období krize bylo v důsledku bezprecedentní měnové politiky ECB (Japonsko už moc neuvolňovalo, sazby mělo na nule už předtím) a – od poloviny 2010 – i kvůli dluhové krizi. Zmírnění obav o katastrofický rozpad EMU přispělo k obratu, který pozorujeme od léta 2012. Neříkáme, že ten pohyb není rychlý, ale stále je potřeba vnímat jej ve světle delších trendů. Jinak, libra se vůči dolaru dostala na 7M dno (1,544) poté, co M. Weale z BoE řekl, že by nebylo na škodu věci, kdyby libra ještě oslabila a pomohla tak ekonomice. No, možná by mu někdo mohl říci, že pokud to bude chtít každý, nikam se nedostane nikdo :)
  • Polské mzdy v podnikatelském sektoru vzrostly o 0,4% r/r, což je nejméně za 7 let, zaměstnanost klesla o 0,8% r/r, což je zase nejvíce od února 2010. Oboje je dostatečným důvodem na to, aby sazby v březnu dále klesly (3,5%). Další cut (poté, co sazby klesnou ke 3,5%) je dle nás málo pravděpodobný. Dnes průmyslová produkce, tam to také nebude nic velkolepého a měla by potvrdit cut.
  • Bundesbanka včera zopakovala to, co si myslíme – že Německo nepropadne do recese (definované jako dva kvartály po sobě následujícího mezikvartálního poklesu), že růst v 1Q13 nebude sice rychlý, ale že ve 2Q13 a pak ve 2H13 urychlí. Na to ukazují hlavně předstihové indikátory – IFO / PMI, tvrdá data by to měla postupné potvrzovat. Dnes nás čeká ZEW, to sice nic tvrdého není, ale měl by se rovněž zlepšit. 
  • Draghi včera zopakoval to, co říká každá CB – že budou monitorovat silu měny a že v nejbližší inflační prognóze bude zřejmé, jestli posílení EUR mělo nebo nemělo dopad na inflační výhled, což je tak jediný způsob, jak je kurz EUR vůči dolaru či jiným měnám zajímá. Rovněž řekl, že pokládá za přehnané řeči o měnových válkách – s tím souhlasím, přece jenom opatření FEDu, BoE, BOJ ale i SNB byla povahou měnověpolitická, s cílem pomoct slabé ekonomice (nebo, v případě CHF, na zamezení negativních účinků příliš silné měny). Nebyla to primárně opatření na získání výhody v zahr.obchodě skrze depreciaci měny.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).