Hlavní navigace

Novinky v květnu: robotické vydávání zásilek, vyšší rodičovská a biometrické potvrzení platby

31. 5. 2019
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Objednáte si zboží v e-shopu a vyzvednete si jej v plně automatizovaném přístroji, který vám jej po zadání kódu vydá. Nebo posíláte peníze z internetového bankovnictví, ale místo platby nascanujete svůj obličej. V květnu se však spustilo mnohem víc novinek.

Pojišťovnictví

Allianz pojišťovna: služba NaDotek zrychlí komunikaci

Allianz pojišťovna zpřístupnila svým klientům novou komunikační platformu, a to pod názvem NaDotek. Ta umožňuje sdílení obrazovky klienta s poradcem.

Jakožto klient nebo zájemce o nějakou službu přes tuto platformu propojíte svůj počítač, telefon či tablet se zástupcem pojišťovny a následně můžete řešit dotazy stisknutím jednoho tlačítka. K využití služby stačí zadat váš e-mail. V rámci služby se pak vy i poradce ve stejnou chvíli díváte na dokument, o kterém hovoří.

Pokud využijete komunikaci skrz platformu NaDotek, odpadá vám následná e-mailová komunikace, přehazování souborů a případné doplňující telefonáty.

OZP: ohlídáme vám kontraindikace u léků

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví přidala do aplikace Vitakarta další funkci. Nově vám aplikace hlídá případné kontraindikace v užívaných lécích.

Užívané léky se do aplikace dají načíst dvěma způsoby. U léků na recept proběhne automatické načtení poté, co si vyzvednete recept. V případě léků bez předpisu a doplňků stravy pak musíte do aplikace vše zanést vy.

Aplikace je bezplatná, ale využívat ji mohou pouze klienti pojišťovny.

Podrobnosti naleznete v článku Pod dozorem zdravotní pojišťovny. Kontraindikace u léků ohlídá mobilní aplikace.

PetExpert: pojištění nově kryje bezplatně mláďata

ČSOB Pojišťovna i nadále participuje na pojištění psů a koček PetExpert. V květnu pak projekt pojištění zvířat spustil novinku, v rámci které nabízí úrazové pojištění psů a koček dočasně bezplatně.

Nově totiž nabízí pojištění štěňat a koťat pro chovatele, a to pod názvem PetExpert Chovatel. Program je určený pro oficiální registrované chovy psů a koček a je zaměřen na odcházející štěňata a koťata z chovů k novým majitelům. Chovatelé psů musí být registrovaní u Českomoravské kynologické unie a chovatelé koček u Sdružení chovatelů koček v České republice.

Vstupní věk štěňat a koťat je od 50. dne věku, ale přihlásit štěně nebo kotě do pojištění je možné okamžitě po jejich narození. Pojištění kryje případné zdravotní problémy či úrazy, které nastanou po předání štěněte nebo kotěte novému majiteli. Chovatel nic neplatí, jen zaregistruje zvíře v online aplikaci a vyplní registrační údaje. Po předání zvířete aktivuje bezplatné zdravotní a úrazové pojištění na 10 týdnů. Snižujeme riziko, že v případě potíží se zdravím štěněte nebo kotěte jeho nový majitel nebude mít dostatek finančních prostředků, aby jim poskytl kvalitní veterinární péči a že chovateli zvíře i se starostmi vrátí, říká Derek Cummins, spoluautor pojištění PetExpert. Limit pro případ úrazu či nemoci je 25 000 Kč.

Po dobu 10 týdnů tedy úrazové a zdravotní pojištění zvířete hradí PetExpert. Následně se nový majitel může rozhodnout, že v pojištění pokračovat nebude, a ukončit ho. Pokud bude pokračovat v pojištění alespoň jeden rok v úrovni START a vyšší a pojistné bude uhrazeno ročně, dostane za každé takové zvíře chovná fena či kočka 10% slevu na pojištění.

Z pojištění nejsou kryty náklady za ošetření a léčbu, která souvisí s rozmnožováním, březostí, porodem a umělým oplodněním.

Direct: nabízíme pohybová a vodní čidla napojená na IoT

Direct pojišťovna nově nabízí aplikaci s bezpečnostními čidly, která upozorní na to, když se u vás doma něco děje. Službu pod značkou Direct echo si můžete pořídit na webové stránce produktu.

Zakoupit si můžete pohybová a vodní čidla, která jsou napojena na internet věcí. Vše je propojeno aplikací v mobilním telefonu. Čidla mají zabudovanou baterii a ovládají se právě přes mobilní aplikaci pro iOS či Android.

Pohybová a vodní čidla. Autor: Direct pojišťovna

Pohybová a vodní čidla.

Zmíněná čidla pak doma umístíte například na dveře či okno. Pokud se čidlo pohne, pošle upozornění do aplikace na mobilní telefon, ze kterého můžete rovnou zavolat pomoc. Čidla je možné libovolně přemísťovat. Lidé si je mohou dát třeba na kolo, aby věděli, zda s ním někdo hýbe, ale klidně i na skříňku v kuchyni, aby věděli, zda jim děti nechodí na sladkosti. Nebo si je mohou vzít na cesty s sebou, aby ohlídala chatku nebo věci ve stanu, říká Nela Maťašeje, tisková mluvčí Direct pojišťovny.

Vodní čidlo pak můžete umístit k pračce, záchodu, umyvadlu či obecně tam, kde hrozí únik vody, která může vyplavit vás a třeba i sousedův byt. Pokud se na zemi začne voda rozlévat, čidlo opět pošle zprávu na mobil.

Zatím je služba dostupná pouze samostatně. Do budoucna plánuje pojišťovna nabídnout tuto službu i k pojištění majetku. Jak čidla fungují, se můžete podívat ve videu:

Bankovnictví

Air Bank: vyšší úroky na spořicím účtu a nově investice

Air Bank si pro své klienty v květnu připravila několik novinek. První je zvýšení bonusového úroku na spořicím účtu. U vkladů do 250 000 Kč tak banka nově počítá bonusovou úrokovou sazbu 1,3 %. V případě vkladu nad 250 000 Kč získáte bonusový úrok 0,4 % ročně.

Úrokové sazby Air Bank. Autor: Air Bank

Úrokové sazby Air Bank.

Bonusovou úrokovou sazbu získáte v případě, že pětkrát za měsíc zaplatíte platební kartou, platební nálepkou nebo aplikací v mobilu. Platba může být v jakékoli výši.

Druhou novinkou je rozšíření jednorázových investic v portfoliu banky. Nově banka nabízí investici do 6 různých podílových fondů od společnosti Conseq a Generali Investments CEE. Investovat můžete přes internetové bankovnictví. Do konce roku navíc banka nebude za investici účtovat vstupní poplatek.

Investování spustila banka prozatím v pilotním režimu pro vybranou skupinu klientů, kteří o investování projevili zájem už v minulosti. Ale brzy tuto možnost nabídne všem. Do budoucna plánuje banka rozšířit nabídku investování i o další možnosti.

Banka CREDITAS: na spořicím účtu až 1,3 % ročně

Banka CREDITAS zvýšila úrokové sazby na svém spořicím účtu, a to o 0,2 procentního bodu. Nová úroková sazba tedy může být až 1,3 % ročně.

Konečná úroková sazba závisí na tom, kolik peněz máte na účtu vloženo. Při vkladu do 750 000 Kč získáte úrokovou sazbu 1,1 % ročně. A částka nad tento limit je pak úročena 1,3 % ročně.

Kromě toho banka v květnu spustila službu Google Pay. Pokud si ji budete chtít aktivovat, musíte si platební kartu banky zaregistrovat přímo do mobilní aplikace Google Pay. Služba je dostupná i pro držitele Richee karet.

Google Pay je způsob placení a výběru hotovosti prostřednictvím mobilního telefonu. Služba je určená pro mobilní telefony na platformě Android s operačním systémem 5.0 Lollipop a vyšším, které podporují technologii NFC (Near Field Communication).

Banka pak v průběhu července 2019 plánuje zprovoznit i podporu Garmin Pay a na podzim pak Apple Pay.

Česká spořitelna: máme biometrické potvrzování transakcí

V internetovém bankovnictví George od České spořitelny můžete od května potvrzovat platby i pomocí otisku prstu nebo scanu obličeje. Banka tuto možnost spustila v rámci aplikace George klíč.

Biometrickým potvrzováním můžete nahradit potvrzování transakcí šestimístným kódem, který chodí formou SMS.

Pokud tuto možnost naopak využívat nechcete, můžete si funkci v nastavení George klíč vypnout.

ČMSS: autopojištění a vyšší úročení vkladů

Také Českomoravská stavební spořitelna v květnu přišla s více novinkami. Tou první je autopojištění, které spořitelna nově začala nabízet. Nově si tak u ČMSS můžete sjednat povinné ručení nebo havarijní pojištění. Nabízí jej ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou.

Povinné ručení zahrnuje pojistné limity až do 200 milionů korun. V rámci něj je poskytováno úrazové pojištění řidiče i pojištění osobních věcí a součástí je i nonstop asistenční služba.

V rámci havarijního pojištění pak ČMSS poskytuje garanci pojistné částky. Součástí je také nabídka volitelných pojištění, jako je pojištění okenních skel, živelní pojištění, střet se zvěří, odcizení vozu či rozšířená asistenční služba.

Druhou novinkou je tarif AktivPlus v rámci stavebního spoření. Ten nahrazuje dosavadní tarif Aktiv a navyšuje úročení u stavebního spoření o 0,2 procentního bodu. Celkový možný výnos tak bude až 3,8 %.

To je sazba při ideálním měsíčním vkladu, započtení nejvyšší možné státní podpory a využití aktuální poplatkové slevy při uzavření smlouvy, tato sazba již zahrnuje i všechny ostatní náklady klienta, uvedl člen představenstva ČMSS Jochen Maier. Bez současné akce s nulovými poplatky za uzavření dosahuje výnos 3,4 %.

Tarif AktivPlus zachovává stejnou skladbu úročení, tedy základní sazbu a bonus. Zatímco u předchozího tarifu bylo úročení stanoveno na 0,5 % základní sazby a 0,5 %, u nového tarifu bude sazba činit 0,6 + 0,6 %.

Pro získání bonusové úrokové sazby je potřeba pravidelně spořit po dobu alespoň 6 let. Jednotlivé měsíční úložky ale lze i „předspořit“, tedy vložit jednorázově větší částku na účet stavebního spoření.

Kromě toho došlo ke změně v nabídce meziúvěrů. Nově můžete získat nezajištěný úvěr až do výše 1 milionu místo dosavadních 900 000 Kč. Nezajištěný meziúvěr spořitelna sjednává bez poplatku za poskytnutí a změnila i nabídku. Místo dosavadních 4 variant nabízí už jen jednu, pod názvem Kredit. Minimální úroková sazba činí 4,1 %.

Vyšší úvěry pak musí být se zajištěním. U nich ČMSS sloučila dosavadní nabídku do jednoho meziúvěru Topkredit, který lze získat s úrokovou sazbou 2,34 %.

Home Credit: spouštíme platby mobilem, tabletem a hodinkami

Home Credit od května 2019 umožňuje svým klientům nakupovat v obchodech, restauracích a ve vybraných e-shopech také mobilním telefonem, chytrými hodinkami a tabletem.

aplikaci si stačí kreditní kartu převést do digitální podoby v mobilním zařízení, se kterým chcete následně platit místo karty. Podmínkou je, aby mělo vaše chytré zařízení operační systém Android 5.0 Lollipop a vyšší a aby dané zařízení podporovalo NFC. Dále je potřeba mít zřízený účet na Gmailu.

V mobilních zařízeních si pak kartu vytvoříte z jakékoli platební karty, kterou vám Home Credit vydal. Jedinou podmínkou je, aby karta byla platná a aktivní.

Kartou v mobilu, smart hodinkami nebo tabletem můžete platit podobně jako platební kartou. Tedy při transakcích do 500 Kč stačí rozsvítit displej na vašem zařízení. Při sumách vyšších než 500 Kč je už potřebné přednastaveným způsobem odemknout obrazovku telefonu, buď vaším číslem, heslem, gestem, nebo otiskem prstu.

Na internetu pak touto formou můžete platit všude tam, kde akceptují platby přes Google Pay.

MONETA Money Bank: pojištění schopnosti splácet kryje nestandardní případy

MONETA Money Bank začala k hypotékám nabízet novou formu pojištění schopnosti splácet. To rozšiřuje počet rizik, která pojištění kryje. Je v něm zahrnuto riziko pracovní neschopnosti, hospitalizace, ztráty zaměstnání, invalidity 3. stupně, úmrtí a nově i ošetřování člena rodiny.

Ošetřovaným členem rodiny může být partner, děti, sourozenci či rodiče, a to buď vaši, nebo vašeho partnera. Ošetřovat pak můžete přímo vy nebo váš partner. Stačí potvrzení, že se ošetřovaná osoba o sebe nedokáže sama postarat a u ošetřujícího musí kvůli nastalé situaci dojít k výpadku jeho pravidelného příjmu.

Karenční doba pojištění se snižuje na 30 dní s tím, že plnění probíhá od první splátky úvěru a prodlužuje se na maximálně 12 měsíců, tedy 12 splátek. Pojištění si můžete sjednat ke stávajícímu i nově založenému úvěru.

A došlo také k seškrtání některých výluk. Nově tak pojištění kryje i profesionálně provozované sporty nebo pokusy o rekordy, motorové a letecké sporty, únavový syndrom, astenie, depresivní stavy, psychické poruchy a neurózy.

Banka pojištění poskytuje ve spolupráci s pojišťovnou BNP Paribas Cardif.

Raiffeisenbank: pojištění schopnosti splácet kryje i ztrátu zaměstnání na dobu určitou

Raiffeisenbank nabízí vylepšené pojištění schopnosti splácet, a to ve spolupráci s UNIQA pojišťovnou. Pojištění bude banka nabízet k hypotečním úvěrům.

V případě úmrtí nebo invalidity III. stupně za vás jakožto pojištěného uhradí pojišťovna celý nesplacený zůstatek vašeho úvěru. Při pracovní neschopnosti nebo ztrátě zaměstnání vám zaplatí za každých 30 dní jejich trvání pojistné plnění ve výši měsíční splátky úvěru (včetně poplatku za pojištění). Takto za vás bude pojišťovna platit maximálně 12× za sebou.

Nové pojištění schopnosti splácet kryje dále i nedobrovolné ukončení služebního poměru a nedobrovolnou ztrátu zaměstnání sjednaného na dobu určitou.

Pro vstup do pojištění u hypotečního úvěru do 3 milionů Kč stačí splnit tři podmínky: být mladší 65 let, nebýt v pracovní neschopnosti a nemít přiznaný III. stupeň invalidity. U vyšších hypotečních úvěrů je navíc třeba vyplnit krátký zdravotní dotazník, podotkl Robin Dejmek, ředitel spolupráce s finančními institucemi UNIQA pojišťovny.

Pojištění je částečně variabilní. Pokud se rozhodnete dobrovolně ukončit svůj pracovní poměr a začít podnikat, není dále potřeba mít pojištění pro nedobrovolnou ztrátu zaměstnání. Současně s jeho zrušením se vám pak pojistná částka pro pojištění pracovní neschopnosti zvýší na 150 % původní hodnoty.

Cena pojištění je 8,5 % z měsíční splátky úvěru.

SSČS: Úvěr si u nás sjednáte i online

Stavební spořitelna České spořitelny pokročila zase o kousek dál v digitalizaci. Pokud si u ní budete chtít sjednat úvěr, nově to můžete udělat i čistě online bez nutnosti návštěvy pobočky.

Potřebovat k tomu budete internet, funkční e-mail, občanský průkaz, přístup do internetového bankovnictví a mobilní telefon. Dále musíte být občanem ČR starším 18 let a musíte mít osobní účet, na který vám chodí výplata, u jedné z těchto bank:

Pro získání úvěru není potřeba mít smlouvu o stavebním spoření ani mít nějaké úspory. Pokud celý proces proběhne v pořádku, slibuje spořitelna, že peníze vám přijdou na účet do 15 minut. Následně vás do 24 hodin kontaktují telefonistky a informují se, jestli potřebujete s něčím poradit.

Maximální výše úvěru je 370 000 Kč bez zajištění nemovitostí. Splatnost si můžete nastavit na maximálně 18 let. Vedení úvěrového účtu je bez poplatků. Splácení úvěru pak probíhá anuitně, takže od první splátky současně s platbou úroku umořujete i jistinu. Úroková sazba je 5,25 % ročně.

Zaplacené úroky si pak můžete odečíst z daňového základu.

TRINITY BANK: prvních 8000 klientů získá lepší úrokovou sazbu

TRINITY BANK spustila v květnu početně omezenou akci na svém spořicím účtu Výhoda+. Prvním 8000 zájemcům nabídne banka vyšší úrokovou sazbu, a to 1,58 % ročně. Akce platí pro nové i stávající klienty banky.

Původní úroková sazba činila 1,18 % ročně.

Dávky a důchody

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší

Vláda schválila v květnu zvýšení rodičovského příspěvku. Od ledna 2020 tak místo 220 000 Kč bude možné vybrat 300 000 Kč. Vyšší rodičovská platí pro všechny, kteří budou tento příspěvek aktivně pobírat od 1. ledna 2020. Novela zákona o státní sociální podpoře teď poputuje do Poslanecké sněmovny.

Pokud začnete v roce 2020 příspěvek teprve pobírat, máte automaticky nárok na plných 300 000 Kč a budete mít 4 roky na to, abyste je vybraly. Pokud už ale v lednu 2020 nějakou dobu příspěvek budete pobírat, je situace trochu jiná a může se stát, že příspěvek nestihnete vyčerpat celý. Výše měsíční dávky rodičovského příspěvku je totiž omezena vyměřovacím základem. A může činit maximálně 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu.

A zároveň můžete příspěvek čerpat jen do 4 let věku dítěte. Může se tak stát, že jej vyčerpat nestihnete.

Podrobnosti jsme přinesli v článku Jak se nepřipravit o navýšení rodičovského příspěvku?

Spotřebitel

Novela energetického zákona by si mohla posvítit na šmejdy

Novela energetického zákona by mohla učinit přítrž některým nekalým praktikám, které využívají podomní prodejci energií. Ti se totiž nově vydávají za zprostředkovatele aukcí. V takovém případě už se totiž podle zákona nejedná o podomní prodej, ale zprostředkovatelskou činnost. A na tu se nevztahuje řada regulačních pravidel. Mezi další triky patří různé dárky ke smlouvám, které ale musíte při případném odstoupení od nevýhodné smlouvy tučně zaplatit.

Někdy pak prodejci využívají i zastrašování, agresivní nátlak či záměrné matení. A to i při komunikaci po telefonu.

Novela energetického zákona by měla výrazně omezit jak zprostředkovatele aukcí, tak i prodej energií po telefonu. Smlouvy na energie by nově nesměly přesáhnout 36 měsíců a platily by až poté, co byste je fyzicky podepsali.

A také zprostředkovatelé, kteří lákají do aukcí energií, by byli regulováni, a to stejně jako běžní podomní prodejci. Novela dále zakazuje používání neomezených plných mocí, které zprostředkovatelé potřebují a mohou je snadno zneužít. Jednodušší by mělo být i odstoupení od smlouvy uzavřené pomocí zprostředkovatelů. Smlouvy uzavřené v zastoupení by měly mít stejnou míru právní ochrany jako smlouvy uzavřené distančním způsobem. Každý by měl mít možnost od nich odstoupit ve 14denní lhůtě, říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Elektronické neschopenky letos nebudou. Vše se spustí až od nového roku

Elektronické neschopenky se měly spustit ve dvou vlnách. První měla být od 1. července 2019 a druhá pak od 1. ledna 2020. To už ale neplatí. Poslanci totiž schválili pozměňovací návrh sněmovního tisku 204, který se týká právě eNeschopenky.

Na základě pozměňovacího návrhu tak ČSSZ spustí celý systém od 1. ledna 2020 v kompletní a plně funkční podobě.

Pozměňovací návrh dále obsahuje úpravy podle dodatečných požadavků lékařů a zaměstnavatelů. Byl zohledněn požadavek na zakotvení tzv. proaktivních notifikací. To znamená, že zaměstnavatelé budou moci požádat ČSSZ o automatické zasílání oznámení o vzniku dočasných pracovních neschopností u jednotlivých zaměstnanců.

Také bude naplněn požadavek organizací zastupujících lékaře na jednoduché autorizované ověření identity ošetřujících lékařů prováděné stejnými prostředky jako ve zdravotnictví. Po dohodě s Ministerstvem zdravotnictví byla doplněna právní úprava o oprávnění orgánů nemocenského pojištění využívat přístupové certifikáty poskytovatelů zdravotních služeb, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Podvodný inzerát si nyní můžete ověřit v databázi

Před koupí auta si nově můžete prověřit, jestli nereagujete na podvodný inzerát. Seznam podvodných inzerátů totiž začalo shromažďovat a zveřejňovat Sdružení na Ochranu Vlastníků Automobilů (SOVA).

Seznam si můžete prohlédnout na webových stránkách sdružení, případně jej i sami doplnit. Návštěvníci našich stránek si mohou rozkliknout komunikaci s podvodníkem, podívat se na inzerát, zjistit jména, pod kterými podvodníci odpovídají, anebo také jejich e-mailové adresy, vysvětluje předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Mechanismus podvodu je vždy stejný: Prodejce nabízí za výhodnou cenu ojetinu, která se nachází v zahraničí. Cílem je vylákat od vás buď zálohu na koupi automobilu, nebo úhradu ceny většinou dosti nákladné dopravy vozu do České republiky. Po zaplacení ale prodejce přestane komunikovat a tím celá záležitost končí. Peníze ani auto už neuvidíte.

Zásilkovna spustila robotické vydávání zásilek

Během května 2019 spustila společnost Zásilkovna robotické vydávání zásilek. Nově si tak zásilku můžete z e-shopu nechat zaslat do tzv. Z-BOTa, který se aktuálně nachází v Praze v Obchodním centru Chodov.

K vydání zásilky pak potřebujete speciální pětimístný kód.

Zatím je v provozu pouze jeden Z-BOT, ale pokud se vydávání osvědčí a bude o něj zájem, instaluje společnost po České republice několik dalších.

Stejně tak by časem mělo být možné přes Z-BOTa také odesílat zásilky, a to skrze službu MeziNámi.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).