Hlavní navigace

Noční obchodování přineslo raketový růst japonských indexů

15. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Japonským indexům paradoxně pomohl vyšší než očekávaný pokles tamního HDP, který způsobil spekulace na další uvolnění měnové politiky a oslabení jenu.

Hlavní události

O společnost O2 se údajně zajímají čínští investoři.

Německá vláda nemůže dát záruky ohledně budoucnosti hnědouhelných aktiv, o která se zajímá ČEZ.

V pátek jsme snížili naši cílovou cenu pro akcie ČEZ z 608 CZK na 420 CZK za kus. Hlavním důvodem bylo značné zhoršení našich prognóz zisků v důsledku výrazného snížení očekávaných cen elektřiny. Naše doporučení je „koupit“.

Západoevropské akciové indexy by měly do nového týdne vstoupit silným růstem.

Dnes nebudou zveřejněny žádné klíčové makroekonomické ukazatele, ve zbytku týdne bude zajímavá např. americká inflace. Pozornost bude upřena také na vystoupení centrálních bankéřů.

Výsledková sezóna dnes přináší např. údaje o vývoji hospodaření Telecom Italia.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový index S&P 500 v pátek ukončil pětidenní sérii poklesů, když stejně jako v Evropě se dařilo bankám a v ziscích byla i většina ostatních sektorů. Ke zlepšení sentimentu pomohly mimo jiné lednové maloobchodní tržby lehce nad očekáváním, za celý týden ale hlavní indexy mírně klesly. Dnes jsou americké burzy kvůli svátku zavřené.

Noční obchodování na asijských trzích přineslo raketový růst japonských indexů. Těm paradoxně pomohl vyšší než očekávaný pokles tamního HDP, který způsobil spekulace na další uvolnění měnové politiky a oslabení jenu. Po týdnu novoročních oslav dnes čínské pevninské trhy klesly o necelé procento. Burzy v Hongu Kongu naopak těžily z dobré nálady v Japonsku a vzrostly o 3–5 %.

O2 Czech Republic

Podle sobotních Lidových novin se o společnost O2 zajímají čínští investoři a transakce by se mohla vyjednávat během březnové návštěvy čínského prezidenta v ČR. Zdroj svých informací deník neuvedl.

Zájem o převzetí by mohl na cenu akcií O2 působit pozitivně. PPF dříve uvedla, že O2 vnímá jako finanční investici, čímž nevyloučila budoucí prodej.

skoleni_29_6

ČEZ

Německá vláda v pátek uvedla, že nemůže dát záruky ohledně budoucnosti hnědouhelných aktiv v zemi. ČEZ se zajímá o německé doly a uhelné elektrárny švédské společnosti Vattenfall a šéf firmy D. Beneš dříve prohlásil, že ČEZ potřebuje perspektivu o fungování těchto aktiv alespoň do roku 2035.

Rizika spojená s politickou nejistotou značně snižují hodnotu nabízených aktiv. Podle švédských médií cena nemusí být ani desetinová oproti původně uváděných 3,5 mld. EUR (95 mld. Kč). Dopad případné akvizice na akcie ČEZ by pochopitelně závisel na kupní ceně, z našeho pohledu by ale většina investorů preferovala, aby ČEZ využil volné prostředky spíše na výplatu dividend.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).