Hlavní navigace

Nízké úrokové sazby by měly vydržet až do konce roku 2013

29. 6. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Podle výhledu analytiků by měla centrální banka ponechat sazby na stávajících minimech až do konce roku 2013.

Zprávy a události

Česká národní banka podle očekávání na svém včerejším zasedání snížila úrokové sazby o 25 bb na 0,50 %.

Lídři eurozóny se na summitu v Bruselu dohodli o na zmírnění podmínek poskytování finanční pomoci ze záchranných fondů EMU.

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v červnu snížila na 89,9 bodu z květnových 90,5 bodu (trh 89,6 bodu).

Počet nových žádostí o pracovní místa v USA dosáhl minulý týden 386 tis., což bylo prakticky v souladu s očekáváním trhů.

Květnová míra nezaměstnanosti v Maďarsku pozitivně překvapila poklesem na 11,2 % (trh 11,3%) z dubnových 11,5 %.

Summit EMU přinesl zmírnění podmínek pro poskytování pomoci ze záchranných fondů

Lídři eurozóny se dnes ráno na summitu EMU v Bruselu dohodli, že změní podmínky poskytování pomoci ze záchranných fondů. Nejdůležitějším závěrem je, že ESM by už neměl mít status preferovaného věřitele a rekapitalizace bank by probíhala přímo, nikoli přes národní vlády.

Doposud měla rekapitalizace bank probíhat tak, že by ESM vyplatil národním vládám peníze, které by byly až následně použity pro navýšení kapitálu bankovního sektoru. Tato operace by ale nutně zvýšila vládní dluh postiženého státu s předpokládaným negativním důsledkem pro rating a ceny dluhopisů. Preference ESM při případném defaultu by znamenala vyšší potenciální ztráty pro soukromé investory, kteří by jako kompenzaci požadovali další snížení cen dluhopisů, resp. výnosů z nich. Takto nastavený systém tedy příliš ke stabilizaci postižených zemí EMU nepřispíval. Nová pravidla sice mohou přinést částečnou krátkodobou úlevu, neřeší ale potřebné snižování zadlužení či zvyšování konkurenceschopnosti zemí EMU.

Euro během včerejška poměrně silně oslabilo, trhy zřejmě žádný zásadní závěr ze summitu neočekávaly. Dnes ráno však po zveřejnění výstupů ze summitu euro prudce posílilo o více než jedno procento k 1,26 USD/EUR.

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v červnu snížila na 89,9 bodu z květnových 90,5 bodu, což je nejnižší hodnota od října 2009. Trhy přitom očekávaly ještě výraznější pokles na 89,6 bodu. Zajímavá byla struktura indexu, protože důvěra v ekonomiku se poměrně překvapivě zvýšila ve Španělsku a Itálii, naopak pokles zaznamenaly Francie s Německem. Důvěra v průmyslu však dopadla hůře, než čekali analytici, když poklesla na –12,7 bodu z –11,3 bodu (trh –12,0 bodu), což rozhodně není dobrá zpráva pro české exportéry.

Za konzistentní s poklesem důvěry v ekonomiku v Německu můžeme označit nárůst německé červnové míry nezaměstnanosti o desetinu procenta na 6,8 % (trh 6,7 %). Na stejnou hodnotu byla ale revidována i květnová hodnota.

Počet nových žádostí o pracovní místa v USA dosáhl minulý týden 386 tis., což bylo prakticky v souladu s očekáváním trhů. Revize amerického HDP za Q1 12 nepřinesla žádné překvapení, růst byl potvrzen na 1,9 % anualizovaně.

Dnes se dočkáme zveřejnění německých květnových maloobchodních tržeb, očekávání trhů ukazují na jejich meziměsíční nárůst o 0,2 %. Tento ukazatel je však velmi volatilní a konečný údaj se tak může od prognózy poměrně zásadně lišit. Zveřejněn bude také květnový měnový indikátor M3 z eurozóny a velmi zajímavý bude odhad červnové spotřebitelské inflace v EMU (trhy očekávají 2,4 % y/y stejně jako v květnu).

ČNB by podle našeho výhledu měla ponechat sazby na 0,50 % až do konce roku 2013

Česká národní banka včera po více než dvou letech stability snížila klíčovou dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,50 %. Pro snížení sazeb hlasovali čtyři centrální bankéři, zbývající tři zvedli ruku pro ponechání sazeb beze změn. Guvernér Miroslav Singer na tiskové konferenci uvedl, že se realita české ekonomiky blíží alternativnímu scénáři aktuální prognózy centrální banky. Ten předpokládá pokračující negativní vliv úsporných opatření vlády na ekonomiku, nižší hospodářský růst, vyšší spotřebitelskou inflaci (z důvodu zvýšení DPH), ale nižší měnověpolitickou inflaci (kvůli slabé spotřebitelské poptávce). Tento alternativní scénář zároveň předpokládá snižování sazeb centrální banky až k nule ve druhé polovině letošního roku.

Na druhou stranu působí ve prospěch uvolněnějších měnových podmínek slabší kurz koruny vůči euru, který má schopnost částečně vyrovnávat ochabující poptávku po českých exportech. V porovnání s prognózou ČNB je CZK/EUR o více než korunu (přes 4 %) slabší, což samo o sobě odpovídá snížení sazeb o zhruba 60 bb. Domníváme se, že právě tento faktor umožní centrálním bankéřům ponechat klíčovou repo sazbu na 0,50 % navzdory alternativnímu scénáři i v druhé polovině roku. Takto nízké sazby by pak měla ČNB držet až do konce roku 2013.

Trhy včerejší snížení sazeb už delší dobu očekávaly. Bezprostřední reakce na devizovém i swapovém trhu tak nebyly příliš výrazné. Zřejmě díky uzavírání krátkých korunových pozic si ve čtvrtek koruna oproti euru překvapivě připisovala zhruba třetinu procenta, když posílila až k 25,75 CZK/EUR. Swapová výnosová křivka, která snížení sazeb už delší dobu předpokládala, se oproti středě velmi mírně posunula nahoru. Trhy tak zřejmě snížily očekávání dalšího snížení sazeb.

skoleni_27_5

Ostatním středoevropským měnám se včera nedařilo. Zlotým se proti euru propadl zhruba o procento, forint dokonce o 1,4 %, když následovaly včerejší dočasné výrazné oslabení eura vůči dolaru.

Dnes se v regionu dočkáme české květnové měnové statistiky a indikátoru cen výrobců v Maďarsku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).