Hlavní navigace

Nízké ceny zemního plynu v USA brzdí investice

Miroslav Adamkovič

Blížící se začátek května vede mnoho investorů k zamyšlení, zda se podle známého pravidla nevyplatí zredukovat expozici vůči akciovým trhům.

Doba čtení: 1 minuta

Vývoj v posledních týdnech a neustále se vynořující přízrak evropské dluhové krize takové pohnutky jen podporují. Analytici v takových případech doporučují držet se defenzivních akcií s vysokým dividendovým výnosem, které si v době poklesu vedou lépe než zbytek trhu. To ale zřejmě není investice pro každého.

Dobrodružnější povahy by svou pozornost mohly zaměřit na břidlicový plyn. Toto téma se často omílá i v Evropě, ale v USA je těžba tohoto zdroje již mnohem dále. Její rozvoj v zámoří vedl k propadu ceny plynu na desetileté minimum. Vzhledem k polovině roku 2008, kdy své rekordní ceny dosahovala ropa, to znamená pokles o 85 %. Proti loňskému červenci je to propad o polovinu.

dan_z_prijmu

Zákazníci mají jistě z nízkých cen plynu radost, ale pro těžební společnosti to znamená zastavení dalších investic, dokud se rovnovážná cena neposune na ekonomicky únosnou úroveň. Růst cen plynu by se odrazil na tržbách a přes provozní a finanční páku by měl výrazný dopad na ziskovost těchto firem.

Podobný vývoj jsme zažili na trhu s ropou před necelými čtyřmi lety. Ceny tehdy během necelého půlroku pod vlivem finanční krize a recese propadly o více než dvě třetiny. S ohledem na rentabilitu nových investic to ale nebyla udržitelná úroveň a během roku 2009 ropa podražila na dvojnásobek. Uvidíme druhý díl tohoto příběhu na americkém trhu se zemním plynem?

Našli jste v článku chybu?