Hlavní navigace

Nízké ceny zemního plynu v USA brzdí investice

25. 4. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Blížící se začátek května vede mnoho investorů k zamyšlení, zda se podle známého pravidla nevyplatí zredukovat expozici vůči akciovým trhům.

Vývoj v posledních týdnech a neustále se vynořující přízrak evropské dluhové krize takové pohnutky jen podporují. Analytici v takových případech doporučují držet se defenzivních akcií s vysokým dividendovým výnosem, které si v době poklesu vedou lépe než zbytek trhu. To ale zřejmě není investice pro každého.

Dobrodružnější povahy by svou pozornost mohly zaměřit na břidlicový plyn. Toto téma se často omílá i v Evropě, ale v USA je těžba tohoto zdroje již mnohem dále. Její rozvoj v zámoří vedl k propadu ceny plynu na desetileté minimum. Vzhledem k polovině roku 2008, kdy své rekordní ceny dosahovala ropa, to znamená pokles o 85 %. Proti loňskému červenci je to propad o polovinu.

dane_z_prijmu

Zákazníci mají jistě z nízkých cen plynu radost, ale pro těžební společnosti to znamená zastavení dalších investic, dokud se rovnovážná cena neposune na ekonomicky únosnou úroveň. Růst cen plynu by se odrazil na tržbách a přes provozní a finanční páku by měl výrazný dopad na ziskovost těchto firem.

Podobný vývoj jsme zažili na trhu s ropou před necelými čtyřmi lety. Ceny tehdy během necelého půlroku pod vlivem finanční krize a recese propadly o více než dvě třetiny. S ohledem na rentabilitu nových investic to ale nebyla udržitelná úroveň a během roku 2009 ropa podražila na dvojnásobek. Uvidíme druhý díl tohoto příběhu na americkém trhu se zemním plynem?

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).