Hlavní navigace

Nízká inflační data zahrají na strunu dlouhodobějšího kurzového závazku

8. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Na středoevropských devizových trzích panovala uprostřed pracovního týdne dobrá nálada. Tu podporovalo zejména posilující euro na globálních trzích.

Na středoevropských devizových trzích panovala uprostřed pracovního týdne dobrá nálada. Tu podporovalo zejména posilující euro na globálních trzích. Nejvýznamnějších zisků dosáhl polský zlotý, když si připsal tři čtvrtiny procenta. Náladu mu zvedlo i prohlášení poradců polského prezidenta, že konverze hypotéčních úvěrů denominovaných v zahraniční měně do polského zlotého bude rozložena do několika let a tudíž negativní dopad do polského bankovního sektoru nebude tak drastický, jak se očekávalo.

Maďarský forint si dnes připsal necelé čtvrt procento, když větším ziskům zabránila nečekaně nízká inflační data za květen. Navzdory očekávání totiž spadla maďarská ekonomika do deflace, když spotřebitelské ceny v květnu meziročně poklesly o 0,2 %.

Česká koruna samozřejmě prostor pro posílení nemá, když se stále drží v samotném blízkosti hladiny kurzového závazku.

Obchodníci na tuzemském trhu se dnes dočkali květových čísel z trhu práce, která naznačují určité zvolňování trendů zvyšující se zaměstnanosti. Za samotný květen sice podíl nezaměstnaných klesl na 5,4 % z dubnových 5,7 %, nicméně v podstatě celý tento pohyb jde na vrub sezónním faktorům. Určité zpomalení hospodářské dynamiky v prvních měsících letošního roku totiž bylo zřejmé a je patrné v tvorbě nových pracovních míst. Těch sice během května vzniklo dalších téměř pět tisíc, meziročně je jich více dokonce o skoro 40 tisíc, po sezónním očištění ale jejich počet během května o necelé dva tisíce poklesl.
Zítřejší den přinese z tuzemské ekonomiky důležitá inflační čísla za květen.

 uplatnovani-dph-v-roce2021

Po dubnovém povyskočení meziroční dynamiky k +0,6 % očekáváme za květen opět pokles k +0,2 % y/y. Za samotný květen spotřebitelské ceny podle našeho odhadu stagnovaly. Za nízkými květnovými cenovými tlaky stála dle našeho názoru kombinace několika faktorů.

Dodavatelé plynu v květnu pokračovali ve zlevňování, když se zpožděním reagují na vývoj na světových trzích. Jádrové ceny by měly zůstat beze změny a ceny potravin by měly smazat svůj dubnový růst. Jedinou větší položkou, která by měla vykázat růst, tak zůstanou ceny pohonných hmot, které by měly být v květnu o 3 % vyšší než v dubnu. Neočekáváme, že by naplnění naší prognózy mělo zásadnější dopad na vývoj kurzu koruny. Očekávání ČNB se totiž nachází ještě níže (na +0,1 % y/y).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).