Hlavní navigace

Nízká inflace zmírnila tlak na kurzový závazek

9. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Po včerejší hostině dnes přišlo vystřízlivění. Zatímco včerejší obchodní den byl na středoevropských devizových trzích ve znamení zvýšeného zájmu investorů o lokální měny, dnes tomu bylo naopak.

Zejména díky otočení trendu na trhu eura s dolarem, ale i kvůli některým středo-evropským událostem, dnes zájem o místní měny opadnul. Maďarský forint i polský zlotý během dnešního dne ztrácely zhruba půl procenta. Polské měně neprospělo prohlášení tamního vicepremiéra Morawieckiho, který by byl znepokojen, pokud by zlotý rapidně posiloval. Spokojen by byl s kurzem zlotého mezi 4,2 až 4,5 PLN/EUR. Oproti včerejšku bylo dnes patrné i opadnutí tlaků na testování kurzového závazku v případě české koruny. K tomu bezesporu přispěla i ráno publikovaná inflační data za květen.

skoleni_29_6

Dynamika květnových spotřebitelských cen skončila významně pod tržním očekáváním, nicméně v souladu s prognózou centrální banky. Zatímco duben byl ve znamení nečekaného inflačního vzestupu na 0,6 % y/y z březnových 0,3 % y/y, za květem spadla meziroční míra inflace na pouhých 0,1 %. Za návratem inflace k nízkým hodnotám stálo zejména výrazné snížení cen zemního plynu, nicméně přispěla i korekce dubnového růstu cen alkoholických nápojů a oblečení. Z pohledu ČNB byl v souladu s jejich předpoklady nejenom celkový výsledek, ale i struktura cenového vývoje. Nicméně ani tak není důvod pro to, aby se centrální bankéři z tohoto vývoje nějak radovali. Nic by to ale nemělo měnit na očekávání ukončení režimu kurzového závazku. Ten ČNB cíluje na polovinu příštího roku, my na Q3 17.

Nečekaně nízká inflační data a lehce klesající eurové sazby se dnes podepsaly na celkem výrazném vzestupu dlouhých korunových IRS sazeb. Ty se sesunuly o 6 bb. Protože dvouleté sazby klesly pouze o zhruba 2 bb, bylo výsledkem snížení sklonu výnosové křivky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).