Hlavní navigace

Nízká inflace přeje uvolněné měnové politice

20. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes bude zveřejněna řada inflačních údajů, které by měly potvrdit nízkoinflační období a dál podporovat uvolněnou měnovou politiku. Další indikátory napoví, zda se zlepšuje jen Německo nebo celá Evropa.

 Německý konjunkturální index ZEW rostl rychleji než se čekalo (z 31,5 na 48,2, trh čekal 35,0) a potvrdil tak zlepšování vyhlídek německé ekonomiky. Poněkud horší byl index hodnotící aktuální situaci, který mírně klesl z 7,1 na 5,2. Akcie a euro přesto reagovaly pozitivně. V průběhu týdne ještě budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů a index IFO, které by také měly potvrdit zlepšující se kondici německé ekonomiky. Zlepšování situace v Německu je pozitivní také pro úzce navázaný český průmysl a tedy i pro českou ekonomiku. 

Prezident Bundesbanky Weidmann řekl, že prohlášení G20 vyslalo signál, že manipulace směnnými kurzy a protekcionismus nejsou cestou ke zlepšení stavu ekonomik. Konkurenční devalvace nemají podle něj vítěze. 

Ostře sledovaná výměna v čela japonské centrální banky (BoJ) se zpožďuje. Spekuluje se že zpoždění je důsledkem neshod mezi ministerským předsedou a ministrem financí. Obsazení pozice je důležité hlavně proto, že nový guvernér BoJ by měl prosadit názory vlády na zvýšenou podporu ekonomiky ze strany BoJ. 

Polská průmyslová výroba překvapila pozitivně mírným růstem o 0,3% meziročně, když trh čekal pokles o 3%. Neznamená to však podle našeho názoru zenu negativního trendu. Průmyslu totiž pomohly hlavně těžební odvětví a energetika, zatímco výroba a stavebnictví zůstaly v poklesu. Varovná je také pokračující kontrakce indikovaná indexem nákupních manažerů. Přes lepší než očekávaný údaj o průmyslové výrobě čekáme nadále snížení sazeb na březnovém zasedání centrální banky a to hlavně kvůli překvapivě nízké inflaci. Trh však evidentně vzal část očekávání ohledně rozsahu a tempa uvolňování měnové politiky zpět, což se projevilo hlavně posílením zlotého až na 4,16. 

Tip do článku - účto fakturace duben

Dnes bude zveřejněna řada inflačních údajů (CPI za Francii a konečné za Německo, PPI za Německo a USA), které by vesměs měly potvrdit nízkoinflační prostředí a tedy trvající prostor pro velmi uvolněnou politiku centrálních bank. Trh by měl reagovat jen velmi omezeně. Sledovat se budou údaje o stavu průmyslu v Itálii, opět lze čekat spíše omezenou reakci trhu, ale tento údaj hodně napoví a stavu ekonomiky na jihu Evropy a především o tom nakolik je zlepšování situace v Německu izolovaným jevem nebo nakolik jde o trend v rámci eurozóny. Zahájené stavby domů a stavební povolení v USA také patrně trhem příliš nepohnou, protože se čeká sezónně relativně slabý údaj, který trh na jednu stranu nepovzbudí a len neměl by ho ani vyděsit. Už včera byl zveřejněn index důvěry mezi stavebními firmami, který nečekaně mírně klesl trh tak varoval před možným zklamáním. Konečně poslední dnešní zajímavou událostí bude zveřejnění záznamu z posledního zasedání FOMC. Minule by l při podobné příležitosti trh trochu vyplašen, protože si záznam přeložil jako náznak možného dřívějšího ukončení kvantitativního uvolňování. 

• Finální německé CPI skončilo bez překvapení v souladu s předběžným (-0,5% m/m, 1,7% r/r). PPI překvapilo silnějším růstem (0,8% m/m, 1,7% r/r) způsobeným převážně cenami energií (bez energie 0,1% m/m).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).