Hlavní navigace

Nízká cena ropy by měla akciovým trhům spíše pomoci

18. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prudký pokles cen ropy by měl být pro globální akciové trhy spíše pozitivní. Levnější ropa by měla podporovat hospodářský růst a tlak na pokles inflace by teoreticky mohl udržet uvolněnou globální měnovou politiku po delší dobu, což by podpořilo akciové indexy.

Prudký pokles cen ropy by měl být pro globální akciové trhy spíše pozitivní. Za prvé, levnější ropa by měla podporovat hospodářský růst. Naši kolegové ze Société Générale odhadují, že pokles cen ropy o 20 USD/barel by mohl po prvním roce od šoku zvednout světové HDP o 0,26 pb. Za druhé, tlak na pokles inflace by teoreticky mohl udržet uvolněnou globální měnovou politiku po delší dobu, což by podpořilo akciové indexy. Pro některé konkrétní země a jejich akciové trhy jsou ovšem nízké ceny ropy negativní, a to zejména pro Rusko nebo např. Írán a Venezuelu.

dan_z_prijmu

V jednotlivých odvětvích pak bude dopad poklesu cen ropy různý. Pro většinu firem by měly nižší ceny vstupů pro výrobu a dopravu zajistit zlepšení marží. To platí zejména pro letecké společnosti. Na druhou stranu nižší cena ropy je jasně negativní pro odvětví ropy a zemního plynu, protože způsobí značný tlak na cash flow energetických firem. SG proto nyní doporučuje vyhnout se tomuto sektoru. Nižší ceny ropy by mohly mít nepřímý dopad i na mnoho těžebních společností, např. cena zlata by mohla být negativně ovlivněna prostřednictvím snížení inflace. SG také předpokládá mírný pokles cen uhlí, což by mohlo přispět i k menšímu snížení cen elektřiny.

Na pražské burze by mohly s ohledem na nižší ceny ropy překonat většinu trhu akcie Pegas Nonwovens. Přibližně tři čtvrtiny nákladů společnosti tvoří polymery, jejichž ceny by měly být taženy dolů spolu s ropou. Na druhou stranu tlak na snížení cen uhlí by měl být další komplikací pro ztrátovou těžební společnost NWR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).