Hlavní navigace

Nezaměstnanost v srpnu klesla novým absolventům navzdory

8. 9. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podíl nezaměstnanosti si ve srovnání s červencem v srpnu o jednu desetinu polepšil a to i navzdory přílivu čerstvých absolventů na trh práce.

Dosáhl tak 5,3 %. Ve srovnání s minulým měsícem nepatrně poklesl i po sezónním očištění. Počet uchazečů o zaměstnání se v srpnu ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 4 193 osob na 388,5 tisíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 se jedná o pokles o 62 192 lidí bez práce. Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 1,1 %. Pokračoval také růst tvorby nových pracovních míst. Ke konci srpna jich Úřad práce evidoval 139,3 tisíc, což je o 2,6 % více než ve stejném období loňského roku. Počet volných pracovních míst by tak již brzy mohl atakovat historicky nejvyšší úrovně z roku 2008. Na jedno volné pracovní místo v srpnu připadalo v průměru 2,8 uchazečů, což je nejnižší hodnota od října 2008.

Trh práce se tak drží v mimořádně dobré kondici. Podzimní měsíce dokonce slibují ještě další nepatrný pokles podílu nezaměstnanosti. Ten by se za celý letošní rok měl nacházet na úrovni 5,5 %. Nezaměstnanost v České republice je dokonce jedna z nejnižších v celé Evropské unii. Její pokles se již začíná promítat i do tlaku na růst mezd. Ve druhém čtvrtletí mzdy zaměstnancům reálně stouply o 3,7 %, což by mělo podpořit spotřebu domácností. Ta by měla opět převzít roli hlavního tahouna domácího růstu, který by měl letos dosáhnout 2,5 %.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).