Hlavní navigace

Nezaměstnanost v prvním čtvrtletí 7,5 %

6. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Míra nezaměstnanost podle výběrového šetření u lidí ve věku 15–65 let dosáhla v prvním čtvrtletí 7,5 %.

Nezaměstnanost je tak výrazně vyšší, než před rokem. V prvním čtvrtletí 2012 byla totiž „jen“ 7,2 %. Rostoucí nezaměstnanost tak ukazuje, že situace na trhu práce v současnosti není optimální, a dále se zhoršuje. Proto v letošním roce nemůžeme čekat žádné zásadní zlepšení. V létě díky sezónnímu efektu poklesne nezaměstnanost, ale rozhodně ne na hodnoty podobné loňským.

Systematický pokles nezaměstnanosti můžeme očekávat až v příštím roce. Většina klíčových odvětví má stále problémy dosahovat růstových hodnot. Automobilový průmysl, na kterém je postavená česká ekonomika bojuje s padající poptávkou v Evropě, a ostatní obory na tom nejsou lépe.

Z dlouhodobého hlediska ale míra nezaměstnanosti není katastrofální.  Například v prvním čtvrtletí roku 2000 dokonce dosáhla 9,6 %, tedy ještě o 2,1 procentního bodu více, než nyní. Od té doby ale nezaměstnanost klesala s tím, jak se ekonomika rozvíjela a rostla. Nejnižší hodnotu v rámci prvních čtvrtletí pak dosáhla v roce 2008, kdy ekonomika jela na maximální výkon a míra nezaměstnanosti byla pouhých 4, 6%.  Nezaměstnanost je ale velký problém u málo kvalifikovaných lidí se základním vzděláním, naopak vysokoškolsky vzdělaní lidé nemají velký problém najít novou práci. Velmi dobře na trhu práci si vedou i lidé se středoškolským vzděláním. Velká poptávka je například po lidech s odborným vzděláním s maturitou, jako jsou mechanici, svářeči, ale i tesaři a podobně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).