Hlavní navigace

Nezaměstnanost v prosinci kvůli sezónnosti vzrostla

Jan Vejmělek

V naprostém souladu s naším i tržním očekáváním se míra nezaměstnanosti v závěrečném měsíci loňského roku vyšplhala na 8,2 % z listopadových 7,7 %.

Doba čtení: 1 minuta
V naprostém souladu s naším i tržním očekáváním se míra nezaměstnanosti v závěrečném měsíci loňského roku vyšplhala na 8,2 % z listopadových 7,7 %. Z drtivé většiny stál za meziměsíčním vzestupem faktor negativní sezónnosti. Ke konci roku tradičně končí smlouvy na dobu určitou, roli sehrává i nedostatek sezónních prací v tomto ročním období. Dle našeho odhadu k meziměsíčnímu vzestupu o 0,5 procentního bodu přispěly sezónní faktory plnými 0,46 procentního bodu.
Během roku 2013 se počet nezaměstnaných zvýšil o 51,5 tisíce na celkových téměř 597 tisíc. Za samotný prosinec se počet nezaměstnaných rozšířil o 31,5 tisíce. Podíl nezaměstnaných se v průběhu loňského roku zvýšil o 0,8 procentního bodu, když v prosinci 2012 činil 7,4 %. Na zhoršující se situaci na trhu práce se podepsala doznívající recese na počátku loňského roku, která až do května vedla k vzestupu sezónně očištěné nezaměstnanosti. Od června je již vzestupný trend pomalejší.
Na stabilizaci trhu práce ukazují i předstihové indikátory. Podle prosincového konjunkturálního průzkumu v průmyslu zamýšlejí manažeři v nadcházejících třech měsících neměnit počet svých zaměstnanců. Pro nastartování zlepšujícího se trendu je ovšem zapotřebí silnější oživení ekonomiky. Prozatím není tvorba pracovních míst nijak vysoká. Oproti prosinci 2012 je pouze o 285 nových pracovních míst více. Na jedno volné pracovní místi v závěru loňského roku připadalo 14,0 uchazeče po 15,1 v listopadu.
Negativně bude sezónnost trh práce ovlivňovat ještě první dva měsíce letošního roku, kdy by nezaměstnanost měla kulminovat kolem 8,7 %. Ke konci prvního pololetí by pak měla být o celý procentní bod nižší, aby se v závěru letošního roku nacházela kolem 8,4 %.
Našli jste v článku chybu?