Hlavní navigace

Nezaměstnanost v listopadu: Žádné známky zlepšení

David Marek

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání se v listopadu zvýšil o necelých 9 tisíc na 565 tisíc a podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu stoupl o desetinu procentního bodu na 7,7 procenta.

Doba čtení: 1 minuta

Dříve používaná míra registrované nezaměstnanosti by dosáhla 9,7 procenta. Situace na trhu práce se prozatím nijak nelepší. Na podzim sice s klesající venkovní teplotou obvykle ubývá sezónních pracovních míst, nicméně údaje nejsou povzbudivé, ani když odhlédneme od sezónnosti. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se po sezónním očištění zvýšil ze 7,9 na 8,0 procent. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti stoupla na rovných 10 procent.

Problémem trhu práce je nedostatek volných pracovních míst. Ke konci listopadu jich bylo jen 37,5 tisíce a na jedno volné místo připadalo 15,1 nezaměstnaného. Loni v listopadu ten poměr činil 13,1, předloni 12,9. Oživení ekonomiky musí nabrat větších obrátek a trvat delší dobu, aby firmy začaly nabírat nové zaměstnance a nezaměstnanost mohla začít klesat. Rozsah nevyužitých kapacit v české ekonomice je ovšem poměrně velký, a proto bude ještě nějakou dobu trvat, než se situace na trhu práce začne zlepšovat.

dan_z_prijmu

Zvyšování nezaměstnanosti zatěžuje státní rozpočet. Ke konci minulého měsíce pobíralo příspěvek v nezaměstnanosti 108 tisíc osob, pro srovnání loni jich bylo 93 tisíc. Výdaje na dávky v nezaměstnanosti se tak zvýšily z loňských 8 miliard na 8,9 miliardy korun.

V prosinci by se měl podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu vyšplhat na 8,2 procenta (loni činil 7,4 procenta).

Našli jste v článku chybu?