Hlavní navigace

Nezaměstnanost v eurozóně dosáhla nového maxima

2. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V eurozóně vyšla čísla za nezaměstnanost. Počet lidí bez práce vzrostl na nové maximum. Nejhůře si vede Španělsko u lidí do 25 let, kde nemá práci více než polovina.

Podle spekulací nejmenovaných představitelů jsou Španělé připraveni požádat o pomoc již tento víkend. Rajoy asi opravdu čekal jen na to, až představí reformy sám, aby nebyly považovány za vynucené. Jenže teď jsou to prý zase Němci, kteří by byli raději, kdyby Španělé svou žádost ještě odložili. Důvody jsou vnitropolitické – A. Merkelové se nechce dráždit Bundestag častým hlasováním o schvalování pomoci. Jen nedávno přitom Bundestagem prošla pomoc španělským bankám. 

Jinak v pátek zveřejněné výsledky auditu španělských bank sice nebyly žádným překvapením,vyšly v souladu s očekáváním, ale trhům zdá se i to stačí k lehkému optimismu. Euro posílilo k dolaru z 1,28 na 1,29 a španělské 10Y výnosy klesly zpátky pod 6%. 

Řecko zveřejnilo podobu úsporného budgetu na příští rok. V plánu má primární přebytek 1,1%, což by bylo poprvé od roku 2002, letos bude zřejmě –1,5%. Celkový deficit by pak příští rok byl 4,2%. HDP by mělo klesnout o dalších 3,8%. 

Výrobní PMI napříč světovou ekonomikou přinesl smíšené zprávy. V EMU sice poskočil o jeden bod na 46,1. Pod 50 se ale drží už 14 měsíců. To v Číně se v pásmu kontrakce objevil teprve podruhé v řadě a jen velmi těsně, za září si připsal 49,8 (v srpnu 49,6). 

Překvapila ale jeho americká obdoba – ISM. Ten místo očekávané stagnace na 49,6 vyskočil na 51,5. 

V regionu nic moc pozitivního. Český PMI dále klesl ze 48,7 na 48,0 a polský podobně ze 48,3 na 47,0. Jen v Maďarsku můžou být o něco spokojenější, jejich PMI se dostal do pásma expanze, konkrétně na 52,5 bodů. 

V EMU vyšla také čísla za nezaměstnanost. Počet nezaměstnaných vzrostl na nové maximum, 18,2 mil. Pokud jde o míru nezaměstnanosti, ta byla za červenec revidována o jednu desetinku na 11,4% a v srpnu se na této hodnotě udržela. Nejhůře si stále vede Španělsko s 25,1%, které také drží rekord v podílu nezaměstnaných v kategorii do 25 let, 52,9%. 

skoleni_13_10

České ministerstvo financí ocenilo eurovou emisi 10Y bondů na 116 b.b. nad mid-swap. Indikativní cena přitom byla 120–125 b.b. Při stejné emisi v únoru byl přitom spread 160 b.b. Objednávky přesáhly 1,5 mld. EUR a ministerstvo financí se nakonec rozhodlo jich upsat za 750 mil. Jen pro srovnání v CZK je ASW spread 75 b.b. 

Dnes se podíváme i k protinožcům, australská centrální banka pokračuje v uvolňování měnové politiky a snížila sazby na tříleté minimum, 3,25%. Důvodem jsou obavy ze zpomalující Číny (která je významným odběratelem australských nerostných surovin) a silného a. dolaru. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).