Hlavní navigace

Nezaměstnanost v ČR: Na jaře by mohlo být lépe

8. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Situace na trhu práce se zatím nelepší. Na konci roku by situace měla kulminovat a ke zlepšení tak asi nedojde dříve než v jarních měsících 2014.

Nezbývá než znovu konstatovat, že situace na pracovním trhu v ČR není příznivá. Česká ekonomika není schopna generovat dostatek volných pracovních míst. Celkový počet nezaměstnaných se i nadále drží na historických maximech a pokles míry nezaměstnanosti v posledních měsících připadá plně na vrub sezonním faktorům.

Míra nezaměstnanosti, vyjádřená jako podíl nezaměstnaných osob, v červenci vzrostla na 7,5 % z červnových 7,3 %. Na konci července bylo na úřadech práce hlášeno celkem 551 096 uchazečů o zaměstnání. Počet volných pracovních míst se snížil na 40 175. Na jedno volné pracovní místo v červenci připadalo téměř 14 uchazečů.

legislativni_zmeny_21

V červenci tradičně došlo k přílivu absolventů a mladistvých na úřady práce. Ve srovnání s červnem se jejich počet zvýšil o 2 246 na souhrnných 29 142. Celkový počet uchazečů však v červenci vzrostl o více jak 10 000, z čehož vyplývá, že některým zaměstnancům nebyl prodloužen pracovní poměr nebo byli propuštěni. Za červencovým nárůstem nezaměstnanosti tak nestojí pouze absolventi.

Ve druhé polovině roku se bude nezaměstnanost dále zvyšovat a kulminovat bude na konci letošního a na začátku příštího roku, kdy bude na úřadech práce více jak 600 tis. uchazečů. Ke zlepšení situace na pracovním trhu nedojde dříve než v jarních měsících příštího roku.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA a.s.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).