Hlavní navigace

Nezaměstnanost v ČR dál trhá rekordy

Michal Kozub

Nezaměstnanost v únoru vystoupila na další maximum. Bez práce je téměř 600 tisíc lidí. Po lednových osmi procentech se opět zvedla, i když tentokrát už není nárůst tak velký.

Doba čtení: 2 minuty

Nezaměstnanost v únoru vystoupila na další maximum. Bez práce je téměř 600 tisíc lidí. Po lednových osmi procentech se opět zvedla, i když tentokrát už není nárůst tak velký.Přesto dosáhla hodnoty 8,1 %. Počet lidí bez práce se tak pohybuje nad psychologickou hranicí, která byla podle staré metodiky deset procent. Na trhu práce je růst nezaměstnanosti znát, a nejen tam. Velký počet nezaměstnaných totiž netrápí jen stát ve formě výplat podpory v nezaměstnanosti, ale i obchodníky a prodejce. Lidé mají méně peněz na útratu a v regionech s vysokou nezaměstnaností to je viditelné. 

Únorový výsledek by měl být pro letošek maximum, dále už nezaměstnanost neporoste. V březnu už začnou pozvolna sezónní práce, které by měly absorbovat některé lidi bez zaměstnání. Situace ale rozhodně není nejlepší, protože letošek bude hlavně pro stavebnictví rokem očisty. Právě tento obor dokáže dobře absorbovat lidi s nižším vzděláním, nebo ty, kteří byli bez práce déle. V únoru ale překvapily výsledky nezaměstnanosti za Prahu. Město, ve kterém je nezaměstnanost tradičně nejnižší, zažilo největší přírůstek lidí bez práce v porovnání s lednem. Bylo to o 3 %, zatímco republikový průměr byl jen 1,3 %. Přesto ale stále je na tom Praha velmi dobře. V porovnání s celou republikou je nezaměstnanost téměř poloviční (4,6 % v Praze; 8,1 % ČR). A smutný rekord stále drží okresy Jeseník a Bruntál. V Jeseníku je nejvíc uchazečů na jedno pracovní místo – 130 a v Bruntálu je největší nezaměstnanost – 14,1 %. 

dan_z_prijmu

Meziroční výsledek prozatím ukazuje, že situace není dobrá. V únoru 2012 bylo bez práce podle dnešní metodiky 7,2 % lidí, tedy o 0,9 procentních bodů méně. V absolutním čísle to znamená, že počet nezaměstnaných vzrostl oproti minulému roku o 52 tisíc na 594 tisíc. Přesto, hranice 600 tisíc lidí bez práce by letos neměla být překročená, i když nyní je takřka nadosah. 

Tak velký počet lidí bez práce je reakcí průmyslu, stavebnictví i zemědělství na celkový ekonomický útlum. V minulém roce ekonomika klesala o 1,1 % a tak firmy snižovaly náklady. Nejprve u agenturních zaměstnanců, pak sáhli i do vlastních řad. Žádné velké masové propouštění se nekonalo ani nekoná. Ale firmy mají často zákaz nabírat nové pracovníky a musí si vystačit se současnou kapacitou. Proto pro dobrovolnou výpověď a hledání nové práce není ideální období. Neplatí to ale ve všech odvětvích. Řada firem nemůže najít zaměstnance, kteří by chtěli dlouhodobě pracovat na pozicích jako telefonní operátoři, řidiči, nebo jako řemeslníci (truhlář, instalatér atd.). 

Našli jste v článku chybu?