Hlavní navigace

Nezaměstnanost v březnu lepší než očekávání

Michal Kozub

Nezaměstnanost v březnu vyšla o něco lépe, než byly původní očekávání a předpoklady. Pesimistické předpovědi mluvily o poklesu jen o jednu desetinu procentního bodu.

Nezaměstnanost v březnu vyšla o něco lépe, než byly původní očekávání a předpoklady. Pesimistické předpovědi mluvily o poklesu jen o jednu desetinu procentního bodu. Reálně ale poklesla o tři desetiny. Výsledná hodnota pro březen je tedy 8,3 %. Na březen to je nezvyklý a velký pokles. Pomohlo hlavně teplé počasí, které podporovalo stavebnictví. Ale i celkové oživení ekonomiky se podepsalo na rychlém tempu snižování nezaměstnanosti.

cestovko

Rozhodně ale není vyhráno. Meziročně je situace horší. Vloni toto dobou byla nezaměstnanost přesně osm procent. Tehdy vrcholící krize ale trh práce srazila na kolena a tak počty lidí bez práce rostly. Nyní se situace postupně zlepšuje. Jednotlivé obory s tím, jak rostou, začínají nabírat nové zaměstnance. Problém, který ale trápí Česko, se skrývá v dlouhodobé nezaměstnanosti. Velká řada uchazečů o práci nepracuje již dlouhou dobu, a to jejich šance ještě více snižuje. Druhá problémová skupina jsou mladí lidé po ukončení studia, kteří nikdy nenastoupili do zaměstnání a rovnou šli na úřady práce.

Největší počet uchazečů na jedno volné pracovní místo je tradičně v Bruntále. Tam připadá více jak 60 lidí na jedno místo. Na opačném místě naopak stojí Nymburk, kde jsou jen čtyři uchazeči na jedno místo. V absolutním počtu uchazečů se o třetí místo těsně dělí Karviná a Brno. V obou městech je totiž 23 tisíc uchazečů o práci. Zatímco ale v Brně je necelá tisícovka volných míst, v Karviné to zdaleka není ani polovina.

Našli jste v článku chybu?