Hlavní navigace

Nezaměstnanost stabilní, ale ne stabilizovaná

9. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Nezaměstnanost v srpnu nepřinesla žádné zásadní změny. Trh práce v létě zpravidla nezažívá velké výkyvy a letos to bylo stejně.

Letní měsíce jsou z hlediska nezaměstnanosti totiž ospalé. Firmy sice provádí nové nábory a hledají nové zaměstnance, ale s tím, že nástupy směřují až na začátek školního roku, tedy na září. Proto nezaměstnanost zůstala na hodnotě 7,5 %.

Přestože v letních měsících nezaměstnanost zpravidla mírně roste, letos se podařilo hodnotu udržet stabilní. Je to díky dobré letní sezóně, která nahrávala zaměstnávání v oblasti zemědělství, ale hlavně služeb a obchodu. Výpomoci v rámci letních prodejních stánků, na koupalištích, ale i v hotelích a rekreačních zařízeních byly letos potřeba, protože počasí v srpnu rozhodně přálo. Poptávka z této oblasti pomáhala tlačit nezaměstnanost směrem dolů.

Že v srpnu zůstala nezaměstnanost stabilní ještě neznamená, že by situace byla stabilizovaná. Stále hrozí velká rizika na severní Moravě v oblasti těžby uhlí a navázaných oblastí. Situace se pravděpodobně nevyhrotí ze dne na den, přesto rizika pro trh práce existují a jsou velmi silná. Navíc v září přijde další vlna zájemců o práci na úřady práce, a nezaměstnanost sezónně vzroste. Prvního strukturálního zlepšení se tak můžeme dočkat až na jaře 2014.

Inflace – dva příběhy, jedno číslo

Výsledek inflace je potěšující hlavně pro spotřebitele – klesla na hodnotu 1,3 %, a to je vyrovnání letošního minima. Vrásky na čele ale udělá pravděpodobně centrálním bankéřům, protože se opět dostává na velmi nízkou hladinu, která se vzdaluje ideální hodnotě. Inflace jako celek je tak velmi nevyrovnaná.

Výsledná inflace je sice 1,3 %, ale fakticky se skládá ze dvou samostatných příběhů – příběhu o vysoké inflaci potravin a nízké inflaci, místy i deflaci v ostatních oblastech. Meziroční hodnota inflace pokračovala ve svých růstových hodnotách. Ceny se tedy zvedly o 5,6 %, ale u některých vybraných potravin ceny rostly zásadně. Je to například mouka, vepřové maso, mléko, ale také brambory – cena je oproti loňskému roku dvojnásobná. Ve spojení s tím, jak slabě rostou platy, znamená růst cen základních potravin zásah do rozpočtů domácností.

Naopak je vidět jen velmi slabý růst cen v ostatních oblastech. V oblasti telekomunikací došlo již tradičně k poklesu cen. S těmito hodnotami je potřeba počítat ještě několik dalších měsíců. Ale tentokrát se přidal i sektor dopravy. Jsou to jak pohonné hmoty, které jsou meziročně o něco levnější, tak i nové vozy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).