Hlavní navigace

Nezaměstnanost padá, stavebnictví se rozjelo naplno

8. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešní výsledky nezaměstnanosti ukazují, že za poslední rok prodělal trh práce neskutečnou proměnu. Dobré zprávy hlásí i stavebnictví, špatně si nevedl ani průmysl.

Dnešní výsledky nezaměstnanosti ukazují, že za poslední rok prodělal trh práce neskutečnou proměnu. Na jedno volné místo připadá pět lidí. V lednu 2014 přitom připadalo na jedno volné místo více než 17 uchazečů. Ještě v lednu 2014 bylo bez práce 8,6 % lidí, absolutně 630 tisíc. Dnes jsou to 6,4 % lidí, tedy 465 tisíc, tedy o 160 tisíc méně Čechů. To je obrovská změna, která se na jinak pomalém trhu práce udála. To je důkaz toho, že trh práce se probudil, a kopíruje současné ekonomické oživení. Není jen jeho důsledek, ale i příčina. Protože vyšší zaměstnanost pomáhá ekonomiku oživovat například ve formě vyšších maloobchodních tržeb.

Trh práce se zlepšuje celý letošní rok. A není to jen vlivem sezónních prací a tím, že letos byla mírná zima. Probíhá také celková změna, kdy ekonomika je v růstovém cyklu, a tak je potřeba nabírat nové zaměstnance. Platí to v průmyslu, který je tahounem ekonomiky. Ale letos také ožívá stavebnictví po letech poklesů. A to znamená také vyšší potřebu zaměstnanců. Navíc, stavebnictví je důležitý obor pro zaměstnanost, protože dokáže absorbovat zaměstnance se střední a nižší kvalifikací, kteří jinak hledají práci těžce.

Česko si užívá výrazně nižší nezaměstnanost, než je ve zbytku Evropy. Stejnou nebo nižší nezaměstnanost než my mají jen čtyři další země – Německo, Rakousko, Lucembursko a Malta. V tomto ohledu patříme mezi jedny z nejlepších zemí. I takové země, jako Belgie, Švédsko nebo Dánsko stojí za námi. Klesající nezaměstnanost by také měla vytvořit tlak na růst mezd. Najít zaměstnance nebude pro firmy tak lehké, proto budou nuceny zvednout nabízené platové ohodnocení. Růst platového ohodnocení ale neznamená jen vyšší příjmy pro domácnosti a růst jejich koupěschopnosti. Znamená to i vyšší mzdové náklady pro firmy a zásah do jejich nákladů. To se logicky musí projevit ve vyšší ceně.

21_5_skoleni

Stavebnictví

Stavebnictví se v dubnu rozjelo naplno. Vzrostlo o desetinu, což je ještě mírná hodnota na to, jak velký potenciál k růstu má. Předpokládám, že letos dojde ještě k vyšším růstům, než je tento. Pozitivní je ale růst počtu stavebních povolení. Navíc, tento rok nastal doslova boom ve stavbě bytů. Developeři oprášili své projekty a znovu začínají stavět byty. V bytových domech totiž vzrostl počet zahájených bytů o téměř 130 %. Poptávka po novém bydlení je velká. Nízké sazby hypoték, jejich relativní dostupnost a rostoucí příjmy domácností nahrávají investicím do bydlení. Proto poptávka roste a developeři se snaží tuto poptávku vykrýt.

Průmysl

Špatně si nevedl ani průmysl, který vzrostl o 4,3 %. Tradičně rostla výroba dopravních prostředků jako jednoho z nejsilnějších oborů. Zdatně jí ale sekundovaly obory jako výroba počítačů, plastů nebo také výroba oděvů. Než vyjmenovávat obory, kterým se v dubnu dařilo, je snazší hledat ty, které si nepřipsaly růstová čísla. Byla to výroba základních kovů, tisk, zpracování dřeva a výroba nápojů. Ani u jednoho z oborů ale nejde o zásadní propady, které by naznačovaly strukturální problémy oborů. Jediným z odvětví, kterému se v letošním roce nedaří, je tisk, který se každý měsíc pohybuje těsně pod hranou loňských výsledků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).