Hlavní navigace

Nezaměstnanost – opozdilec s nejhoršími zprávami

Filip Fyrbach

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu podle Ministerstva práce a sociálních věcí meziměsíčně o 0,6 procentního bodu na 8,0 % (nová metodika). Co to znamená?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu podle Ministerstva práce a sociálních věcí meziměsíčně o 0,6 procentního bodu na 8,0 % (nová metodika). V porovnání s loňským lednem je nyní podíl nezaměstnaných o 0,9 procentního bodu výše. 

Na novou úroveň nezaměstnanosti si budeme muset chvíli zvykat. Předchozí míru registrované nezaměstnanosti nahradil podle aktuální metodiky tzv. podíl nezaměstnaných osob, který se nachází zhruba o jeden procentní bod níže, než byl původní ukazatel. Rozdíl je způsoben tím, že do výpočtu nevstupuje nyní pouze pracovní síla (ekonomicky aktivní obyvatelstvo, čili zaměstnaní i nezaměstnaní), ale všichni Češi a Češky ve věku 15–64 let. To znamená, že se ve statistice nově objevují dobrovolně nezaměstnaní (nehledají si práci), osoby v domácnosti či studenti.

Počet registrovaných uchazečů o zaměstnání se meziměsíčně zvýšil o 7,4 %, na více než 585 tisíc. Na úřadech se tak tlačí více nezaměstnaných než v roce 2010, kdy se předchozí, ekonomicky depresivní rok objevil v plném rozsahu i na trhu práce. Tehdy bylo na úřadech práce registrováno zhruba 574 tisíc nezaměstnaných a v průběhu dalších let se tento počet už nikdy nepodařilo snížit k hodnotám před krizí. Na druhou stranu, z pohledu meziměsíčního nárůstu není letošní leden tak smutným rekordmanem. V tomto směru si totiž prvenství udržel leden roku 2009, kdy na úřadech práce přibylo meziměsíčně 13 % uchazečů o práci.

Přes registr nezaměstnaných osob hledá nyní práci o necelých 52 tisíc osob více než loni a zároveň se smrskla nabídka volných pracovních míst (zhruba o 600 pozic). I v ostatních statistikách (počet nově zaevidovaných osob, počet odchozích osob, podíl těch, kteří odešli z úřadu práce, aniž by nastoupili do zaměstnání) letošní leden zaostává za jeho loňským protějškem. 

Boj o volná pracovní místa se v lednu opět přiostřil. Pomyslná fronta se rozrostla z prosincových 15,6 na 17,3 uchazečů soupeřící o jednu volnou pozici. Z hlediska jednotlivých okresů se situace od předchozího měsíce příliš nezměnila. Nejvyšší je nyní v okresu Jeseník (123), nejnižší samozřejmě v Praze (5). 

Ekonomický útlum se na trhu práce projevuje s určitým zpožděním. Lednové výsledky tak odrážejí předchozí prohry v průmyslu, stavebnictví a ostatních odvětvích. Svoji roli sehrála i obvyklá sezónnost. Konec roku byl nejenom pro průmyslníky nepříznivý. Jejich situace by se přesto mohla postupně v průběhu letoška zlepšovat, což nám ale trh práce ukáže až jako poslední. Pro letošek tedy očekáváme další zvýšení podílu nezaměstnaných osob.