Hlavní navigace

Nezaměstnanost opět zklamala

8. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

trh práce v červnu přinesl opět negativní obrázek. Nezaměstnanost klesla, ale rozhodně méně než se čekalo a méně, než by mohla. Nezaměstnanost je tak meziročně o desetinu vyšší, než to bylo v loňském červnu. Přitom současná situace je obecně lepší, a vyhlídky jsou optimističtější. Ekonomika roste, výhledy na další měsíce říkají, že by v růstu pokračovat měla. Přesto se nepodařilo nezaměstnanost srazit pod loňské hodnoty.

Trh práce přitom brzy čeká první velký nápor, a to v podobě absolventů, kteří se začnou hlásit v červenci na úřady práce, a v druhé vlně pak v září. To dočasně zvýší nezaměstnanost, a tak hodnota 7,4 % je jednou z lepších hodnot na několik dalších měsíců. Pomalejšímu snižování nezaměstnanosti brání na straně firem velká opatrnost. Ta ale posupně opadá a je spíše otázkou času, kdy se firmy odhodlají k většímu otevírání nových pozic.

Rozhodně nepůjde o masové nábory desítek lidí. Z krize totiž vyšly firmy poučené, že personální náklady je potřeba řídit velmi obezřetně.Ale i v oblastech, kde je poptávka po zaměstnancích, není situace jednoduchá. V mnoha oborech chybí kvalifikovaní zaměstnanci, s pracovní zkušeností. Jde hlavně o řemeslné, ale i některé technické obory, kde chybí zájem a tak najít zde odpovídající zaměstnance je téměř nemožné. Buď jsou málo kvalifikovaní, bez adekvátního vzdělání, nebo naopak až příliš kvalifikovaní s např. vysokoškolským vzděláním. To způsobuje, že se pak nabídka a poptávka po práci takřka nepotkávají.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).