Hlavní navigace

Nezaměstnanost opět roste, ekonomika netvoří místa

8. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nezaměstnanost v říjnu vzrostla na 8,5 %, což je pravý opak každoročního vývoje. Na jedno volné pracovní místo tak čeká průměrně 12,2 lidí.

Nejhorší situace je v Jeseníku, kde na jedno místo čeká dokonce 107 nezaměstnaných. Zato v Praze připadají jen 3,2 nezaměstnaní na volné pracovní místo. 

Říjen zpravidla bývá posledním měsícem v roce, kdy nezaměstnanost sezóně klesá. V říjnu totiž trh práce dokáže zapojit absolventy škol, kteří se nahlásili v září. Zároveň ještě tento měsíc není zasažený nepříznivým počasím, které zastavuje stavební práce. Tentokrát ale tato sezónní pravidla nefungovala a nezaměstnanost mírně vzrostla. Bez práce je téměř půl milionu lidí, a podporu v nezaměstnanosti pobírá 92 tisíc lidí.

Brzdou na trhu práce je dlouhodobě stavebnictví, ve kterém je zaměstnáno stále méně lidí od začátku krize v roce 2008. A nově se k němu letos připojuje i průmysl. Jeho výkon klesá, a proto pro podniky není potřeba najímat nové zaměstnance.

skoleni_8_6

Přesto pro mnohé firmy je velmi obtížné najít vhodné kvalifikované pracovníky. Jde hlavně o strojírenské firmy nebo specifická odvětví, jako je např. typografie. U studentů není velký zájem o učňovské a odborné vzdělání.  To vede k tomu, že studenti končí buď s minimálním vzděláním bez potřebné praxe a zájmu o obor, nebo s vysokoškolským vzděláním, a pro manuální profese jsou již překvalifikovaní.

Dá se očekávat, že v následujících měsících už ale nepřijdou pozitivní informace z trhu práce a nezaměstnanost bude dále růst. Jde o pravidelný sezónní růst, který bude ještě více podporovaný ekonomickými problémy. Možná už příští měsíc se nezaměstnanost přiblíží devítiprocentní hranici a v lednu příštího roku můžeme očekávat nezaměstnanost okolo 9,5 % podle staré metodiky MPSV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).