Hlavní navigace

Nezaměstnanost na první pohled pozitivní

8. 8. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledky nezaměstnanosti jsou na první pohled pozitivní. Hodnota nezaměstnanosti totiž zůstala stejná jako před měsícem, tedy 7,4 %.

Přitom všeobecné očekávání bylo spojené s růstem nezaměstnanosti. Přesto situace až tak ideální není. V absolutním měřítku totiž počet nezaměstnaných vzrostl o více jak čtyři tisíce. Navíc jsou stále velmi výrazné regionální rozdíly (Most 13 % vs. Praha-východ 3,4 %). Klíčový problém je také dlouhodobá nezaměstnanost.

Proto pokud přišla pozitivní zpráva z trhu práce, pak je to počet volných pracovních míst. Jejich množství opět narostlo, nyní jich úřady práce evidují více jak padesát tisíc. Poměr mezi uchazeči o práci a volnými místy se tak zlepšuje. Aktuálně totiž připadá na jedno volné pracovní místo 10,6 uchazečů. Situace se nedá srovnávat s obdobím před krizí, protože v tu dobu ekonomika dosahovala abnormálních výsledků. Ale počet volných míst se blíží například roku 2004. Je tedy vidět postupné zlepšení.

FIN21

Zlepšení na trhu práce přichází díky obecně oživující ekonomice. Na výsledcích stavebnictví je vidět, že i zde se situace konečně obrací. Přitom stavebnictví a zemědělství jsou důležité obory pro řadu uchazečů o práci. Ti mají totiž kvalifikaci pro tyto obory, a jen těžko se uplatňují v oborech, kde je řada volných míst. To je například přesné strojírenství, IT  a síťové technologie a podobně.

Situace na trhu práce by se v dalších měsících měla zlepšovat. Snižování nezaměstnanosti ale bude spíše pozvolné, až příští rok můžeme čekat větší pokles.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).