Hlavní navigace

Nezaměstnanost je stabilní

4. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Statistici dnes zveřejnili hodnoty zaměstnanosti a nezaměstnanosti. Nezaměstnanost za třetí čtvrtletí nenaznačila, že by se dramaticky měnila nějakým směrem.

Statistici dnes zveřejnili hodnoty zaměstnanosti a nezaměstnanosti podle výběrového šetření pracovních sil. Nezaměstnanost za třetí čtvrtletí nenaznačila, že by se dramaticky měnila nějakým směrem. Celkový počet nezaměstnaných je téměř 370 tisíc, a oproti minulému roku se počet nezaměstnaných zvýšil o tisíc šest set osob. Přesto, pokud porovnáme vývoj nezaměstnanosti v letošním roce, tak je vidět v třetím čtvrtletí zhoršení, což je dané sezónností. V druhé polovině roku je menší poptávka o práce v zemědělství, částečně v některých službách. Ve skupině lidí 15–65 let je nezaměstnanost 7,0 % a to přesně odpovídá loňskému výsledku. Po sezónním očištění je to stejná hodnota jako minulé čtvrtletí. V současnosti ekonomika se pozvolna probouzí a reaguje tak na zlepšení v Německu. Přesto to ale neznamená, že nezaměstnanost začne příští rok zásadně klesat. Tvorba pracovních míst bude probíhat velmi pomalu. Podniky potřebují nejdřív využít naplno své současné kapacity a až potom začnou tvořit nová pracovní místa a tím pádem i nabírat zaměstnance. Proto nečekám, že by v následujícím roce došlo k zásadnímu poklesu nezaměstnanosti. 

Přestože na první pohled statistika působí pozitivně v tom, že trh práce je stabilizovaný a nevykazuje žádné dramatické skoky, má řadu vnitřních, dlouhodobých problémů. Jeden z největších problémů českého trhu práce je dlouhodobá nezaměstnanost. Jejich podíl na celkovém počtu nezaměstnaných je 43,7 %. Za dlouhodobě nezaměstnané se přitom považují lidé, kteří nemají práci jeden rok a více. Tento problém ale není zcela jednoduše řešitelný jen samotnou tvorbou pracovních míst. Na straně uchazečů o práci je totiž problém s jejich často nízkou kvalifikací, kdy jsou buď jen se základním vzděláním, nebo jejich kvalifikace neodpovídá současným požadavkům trhu práce. Může jít například o bývalé horníky, kteří se komplikovaně rekvalifikují na jiný druh práce. Ale dlouhodobě nezaměstnaní mají i přesto problém najít práci, protože postupně ztrácejí své pracovní návyky, a návrat do pracovního života je pro ně velmi náročný. Proto řešení není jednoduché a nejde jen o samotnou tvorbu pracovních míst, ale i přípravu lidí na ně. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).