Hlavní navigace

Nezaměstnanost dál roste, září přineslo nečekané zhoršení

8. 10. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výsledky nezaměstnanosti zaznamenávají nepříjemné překvapení. V září nezaměstnanost vzrostla, přestože její roční průběh ukazoval spíše na pokles nebo stagnaci.

Dává tak jasně najevo, že trh práce je letos ve velmi špatné kondici a firmy nemají zájem o nové zaměstnance.   

skoleni_13_10

Výsledná nezaměstnanost za září je 8,4 %. Bez práce je aktuálně 493 tisíc osob a atak na půlmilionovou hranici se nebezpečně rychle blíží. V září jsou na úřadech práce pravidelně velké pohyby uchazečů. Nově hlášených bylo v devátém měsíci 61 tisíc osob a z evidence úřady vyřadily 54 tisíc lidí. V porovnání se srpnem to je o polovinu více nově hlášených lidí. Září je totiž měsícem, kdy lidé nově nastupují do zaměstnání a firmy sem směřují začátky pracovních smluv. Letos se tento trend projevil ale jen velmi omezeně, protože byl pod taktovkou ekonomické recese.

Proto více lidí na úřady práce přišlo než odešlo. Podniky letos na podzim nepřipravily dostatek volných pracovních míst. Tentokrát firmy nahlásily pouhých 13 tisíc nových volných míst, a to je výrazně pod očekáváními. Proto je potřeba, aby se tvorba volných míst mnohonásobně zvýšila. To se ale neobejde bez ekonomického oživení. Bez práce je bezmála půl milionu lidí, z toho 89 tisíc lidí s podporou v nezaměstnanosti. Na jednu stranu vysoká nezaměstnanost pomáhá brzdit celkové mzdové náklady firem, na druhou stranu je to zátěž pro sociální systém i pro samotné lidi bez práce, kteří tím ztrácejí svou pozici na trhu práce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).