Hlavní navigace

Neuvěřitelné se stává skutečností… akciové indexy proráží svá maxima

Jakub Trubač

Již několikátý den v řadě světové akciové indexy rostou, bez zaváhání proráží svá několikaletá maxima a zdá se, že ještě není růstům konec.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco americký index Dow Jones včera ukončil svou obchodní seanci na hodnotě 14.254 bodů a dosáhl tak svých historických maxim, evropské indexy se svým historickým maximům rychle blíží. 

Silnější nárůst na americkém trhu byl primárně způsobený lepším makrodatem PMI ve službách, který překonal očekávání analytiků. Nicméně se jedná jen o malý díl z celé skládačky.

Celkový, podle mého názoru falešný, optimismus pramení z částečného „uchlácholení“ investorů a tak se, vcelku logicky, v burzovních kuloárech mluví o vysoké nervozitě mezi velkými hráči a možnému blízkému začátku spuštění korekce. 

Výrazně jiná situace je na komoditních trzích, která má nyní s akciovými trhy společnou snad jen vysokou nervozitu. Ceny drahých kovů se pohybují okolo svých minim a nemálo investorů má na ně „políčeno“ v případě zahájení výprodejů na akciových trzích. Pod mírný tlak se dostává cena ropy kvůli smrti prezidenta Chavéze. Nestabilní politická situace ve Venezuele, jakožto čtvrtém největším producentu ropy v rámci zemí OPEC, může udržovat ceny v dalších dnech v nejistotě.