Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od ondra.novacisko.cz - Problém je ten, že životní úroveň můžete zvyšovat...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 12. 3. 2010 12:28

  ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 77.93.216.---

  Problém je ten, že životní úroveň můžete zvyšovat jednitlivcům podle produktivity práce každého.. tím že mu přidáte na mzdě. Zatímco snižovat ceny musíte v celé ekonomice, což se velice špatně realizuje.

  Ideální prostředí by bylo prostředí bez inflace i deflace. Ale já fakt neumím odhadnout, co by to udělalo s ekonomikou, pokud by se teď začla provádět protiinflační politika. Tohle si už jednou centrální banky zkusily. V roce 1936, když se snažili udržet kurz měny se zlatem. Nakonec měna musela devalvovat (inflace).

  Naopak, nepopřete, že v době levných peněz udělala ekonomika znatelný krok v rozvoji. Tvrdím, že bez levných peněz od roku 2000 do 2008 bysme ještě dnes koukali do CRT trubice místo na LCD televizi a mobilní telefony by si těžko posílaly MMSky a připojily se na internet. Ale asi by někteří z nás byli spokojeni, protože místo vývoje na úvěr by se čekalo, až dostatečné množství investorů odloží spotřebu.

  Jako není problém říct „mělo se to udělat jinak“. Po bitvě je každý generál. Rozhodně si taky nemýslím, že tahle krize je nějaká extra velká, spíš jde o delší dobu stagnace. Koupali jsme se v horké vodě a proto nám teplá voda nyní přijde studena. A přitom po tom vlastně všichni voláme.

  (v současné době je inflace kolem nuly. Svatý gral byl nalezen! Proč to ale tedy nelibě nesem? To mi hlava nebere)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).