Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od ondra.novacisko.cz - Mimochodem, vaše úvahy o půjčkách jsou špatné. Možná platí...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 11. 3. 2010 10:54

    ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 77.93.216.---

    Mimochodem, vaše úvahy o půjčkách jsou špatné. Možná platí při nízké deflaci. Pokud jsou dlouhodobé půjčky momentálně někde kolem 5%, při deflaci 1% budou odhadem kolem 4%. To ještě jde. Při deflaci kolem 5% už bude úrok kolem 0%, protože peníze budou zvyšovat hodnotu tak rychle, že bude málo firem schopných vydělat víc, než je tech reálných 5% na úroky (po odečtení nákladů a mezd)… tedy samozřejmě 0% úroky, ale protože hodnota peněz se zvyšuje, zvyšuje se i reálná hodnota dluhu, který je tedy nutné splácet.

    Při vyšší deflaci se dostáváme do situace, kdy by se musel vyplácet záporný úrok, což je ekonomický nesmysl. Jinými slovy, úvěr by ztrácel svou nominální hodnotu. Půjčil byste někomu 10000 a za rok by vám vrátil 9950 kč (při úroku –5%). Šel byste do to takové investice? Já tedy ne. A to si nedokážu představit dluhopisy s kupónem.

    V úvaze předpokládám, že peníze by byly „stejně drahé“ (5%). Samozřejmě by to tak nebylo, peníze by musely být dražší. A zkracovala by se doba pro půjčku. Při vysoké deflaci by se půjčovalo na měsíce (delší termíny by byly drahé). Urok by byl reálně vysoky, vlastně nominální úrok + deflace. Při deflaci kolem 10% by takový úrok na půjčku 5% byl vlastně 15%. Problém je v tom, že by nebyla poptávka po tak drahých penězích. Nabídka peněz by byla ve vysokém převisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).