Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od Didi - Definujte trvalou hodnotu. :-) Ale vážně, nějakou exaktní definici...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 3. 2010 15:55

  Didi (neregistrovaný) ---.vitkovice.cz

  Definujte trvalou hodnotu. :-)
  Ale vážně, nějakou exaktní definici tady z hlavy nevyplodím, takže jen zhruba „Spotřeba je použití statků a služeb k uspokojování lidských potřeb“. A teď pár příkladů. Za odvedenou práci získám výměnou deset rohlíků a ty sním. Uspokojil jsem svoji potřebu zahnat hlad a doplnit energii a ony rohlíky jsem úplně spotřeboval. Koupím si ponožky. Ty pak nosím a tím uspokojuji svou potřebu chránit se před zimou. Jenže ponožky se nošením opotřebovávají a tím se postupně spotřebovávají. Postavím si dům, pak v něm bydlím a tím uspokojuji svou potřebu bezpečí a ochrany před nepřízní počasí. Jenže i ten dům se postupně užíváním opotřebovává a pokud nebudu čas od času investovat do jeho údržby, tak nakonec jeho schopnost poskytovat mi uspokojení potřeb zcela spotřebuji.
  Akumulace kapitálu prostřednictvím odložené spotřeby je pak to, že místo abych snědl každý den deset rohlíků tak se spokojím jen s osmi a tím pádem si za čtyři dny našetřím rohlíky na den pátý, kdy místo práce pro pekaře si budu třeba stavět ten dům.
  Filozofickou otázkou je, zda používání statků, které svým používaním nedegradují je jejich spotřebou. Když získám know-how, jak třením dvou vhodných dřívek rozdělat oheň, mohu tento statek (znalost) používat opakovaně a budu tím uspokojovat svou potřebu ohně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).