Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od Miloslav Ponkrác - Upřímně se v ekonomice nevyznám, ale zato mám selský rozum. Když...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 3. 2010 14:27

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Upřímně se v ekonomice nevyznám, ale zato mám selský rozum.

  Když bude celá vesnice jen na stříbrňácích, tak se nebojím, že si nekoupím večeři. Pokud vycházíte z jednotlivce, pak ten si musí házet na aukru. Mám vůbec pocit, že ekonomické informace lidem zatemnily mozek, a že uvažují pouze s jednotlivcem a basta. Prostě džungle jednotlivců, kteří neustále hledají jak vůči ostatním získat pouze výhodu a bojují jen sami za sebe – dále fantazie mnoha lidí bohužel nesahá. I to je důvod krize.

  Ovšem zavést pro větší skupinu lidí nějakou náhradní měnu je přímo státem zakázáno a je to trestné. Protože pokud by se domluvilo více lidí (byť to nemusí být milióny, stačí mnohem mnohem méně), státu by vznikly těžké problémy.

  Naopak, kdykoli se mi podařilo ve svém okolí zavést síť vzájemných spoluprací, kde měnou bylo cokoli – od výměny práce, či služby, přes prostě radost, apod. velmi jsme všichni ušetřili. Stačí síť stovky až tisíce lidí a úspory jsou pro všechny bez rozdíly tak obrovské, že nestačíte valit oči.

  Takže pokud se x lidí domluví na nějaké měně, pak budou hodovat a prohýbat se pod nimi stoly i bez aukra. Pokud si to zavede jednotlivec, tak bude muset na aukro.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).