Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od ondra.novacisko.cz - „A jak tato politika nízkých úrokových sazeb skončila ?...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 3. 2010 10:38

  ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 77.93.216.---

  „A jak tato politika nízkých úrokových sazeb skončila ? To nyní vidíme: splasknutí úvěrové bubliny a následná světová ekonomická krize.“

  Vážený pane, tohle je z prominutím populistický nesmysl. Ekonomii odjakživa provází hospodářské cykly. Těch se nezbavíme ani v případě, kdy pokryjeme peníze zlatem.

  V případě stabilní měnové báze se neustále opakuje fáze inflace a deflace, jak se zvýši poptávka po penězích (inflace) a následně popraskání mnoha bublin (peněz je moc, deflace). Udržování nízké míry inflace souvisí s teorii, že tzv. inflační daň působí v nizkých hodnotách pozitivně na růst HDP. Někteří ekonomové jsou dokonce drsnější, tvrdí, že ideální je inflace kolem 10%.

  Druhým aspektem je regulace. ČNB se snaží udržovat inflaci ve stabilním stavu. Pokud by k regulaci nedocházelo, pak budou podle mne ty cykly hlubší, budou se opakovat období vysokého bohatství následované obdobím vysoké deprese a tak dokola. Spolu s tím tedy vzniká teoretická možnost, že ČNB to ureguluje plus mínus ty dvě tři procenta, což je právě ten cíl, kdy je lepší držet v inflaci, než v deflaci.

  Ale realita je taková, že kolikrát to nestačí. v USA byly úroky na nule a stejně nezabránili deflaci. Můžete koně dovést k řece ale nepřesvědčíte ho, aby se napil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).