Hlavní navigace

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

20. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Ke změně nastavení programu kvantitativního uvolňování dojde podle analytiků až na prosincovém zasedání, protože v současnosti v ECB v této otázce nepanuje shoda.

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy. Zasedat bude ECB. Domníváme se, že ke změně nastavení programu kvantitativního uvolňování dojde ale až na prosincovém zasedání, protože v současnosti v ECB v této otázce nepanuje shoda. Dnešní zasedání by mělo přinést pouze opatrnou holubičí rétoriku.

ECB dnes ještě změnu své politiky nepřinese

Dnešní nejzásadnější událostí je zasedání Evropské centrální banky. Očekáváme opatrnou rétoriku, ale nedá se vyloučit, že by ECB ohlásila postupný konec programu kvantitativního uvolňování. Na postupném snižování objemu odkupovaných aktiv podle nás panuje v ECB shoda. Rozpory ale provázejí diskuzi o změně podmínek programu. Nedá se vyloučit, že dnes ECB podmínky pro nákup dalších dluhopisů změní, ale spíše se domníváme, že k jejich úpravě dojde až na prosincovém zasedání. Podle nás v březnu ECB zahájí pozvolný ústup z programu aktiv, když každý měsíc odkoupí dluhopisy v objemu o 10 mld. EUR nižším než v tom předcházejícím a limit pro objem dluhopisů z jedné emise se zvedne na 50 %. Úplný konec kvantitativního uvolňování by tak měl nastat v lednu 2018.

Prodeje stávajících nemovitostí v USA by měly po srpnovém propadu za září vykázat růst a jejich dynamika by se tak měla vrátit na svůj dlouhodobý trend.

Americká inflace povyskočila a podpořila tak dolar

Počet nově zahájených staveb v USA se v září výrazně propadnul. Tento propad jde na vrub volatilní statistice výstavby vícebytových domů. Naopak stavba nových jednobytových jednotek zrychlila. Statistika tak neměla vliv na obchodování dolaru. Ten proti euru znovu mírně posílil, když se posunul těsně nad hladinu 1,096 USD/EUR. 

Kalendář regionálních událostí předpovídá klidný den

Vývoj na středoevropských devizových trzích by měl zůstat klidný, když dnešní regionální kalendář nabízí pouze zveřejnění zápisu z posledního zasedání polské centrální banky. Guvernér Glapinski po posledním zasedání prohlásil, že centrální bankéři nepočítají s možností dalšího snížení sazeb. Naopak se připravují na zvyšování úrokové míry. To by ale mělo začít až v roce 2018.

skoleni_13_10

Roční korunový forward dále posiluje

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny. Ten posílil až k hladině 26,65 CZK/EUR, což je za poslední dobu nejsilnější hodnota. Projevuje se tak přesvědčení investorů, že konec kurzového závazku se blíží. Forwardový kurz k silnějším hodnotám posouvají jak spekulanti sázející na posílení kuru koruny po exitu, tak domácí exportéři, kteří se proti případnému skokovému posílení zajišťují.

Očekávání investorů se včera snažil mírnit guvernér Rusnok ve svém rozhovoru pro E15. Zmínil, že ke konci kurzového závazku může dojít klidně až v roce 2018, pokud prognóza nebude ukazovat udržitelné dosahování inflačního cíle. Podrobnosti o způsobu ukončení závazku banka sdělovat nebude. Nicméně ČNB podle Rusnoka může na trhu zasahovat i po konci kurzového závazku. Bude tak činit v případě nadměrné volatility kurzu.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).