Hlavní navigace

Nervozita trhů stoupá, další jednání euroskupiny bude mimořádně v pondělí

19. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na začátku včerejšího obchodování na evropských trzích pokračovalo euro v posilování vůči dolaru, které zahájilo po středečním výsledku zasedání Fedu. Odpoledne už se ale pohyb obrátil.

Zprávy a události

Americké spotřebitelské ceny v květnu meziročně stagnovaly (trh +0,1 % y/y) po poklesu o 0,2 % v dubnu. Inflace očištěná o ceny potravin a pohonných hmot dosáhla 1,7 % (trh 1,8 %). Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v minulém týdnu 267 tis. (trh 277 tis). Index ekonomického sentimentu filadelfského Fedu vzrostl v červnu na 15,2 bodu (trh 8,0 bodu) z květnových 6,7 bodu.

Německé ceny průmyslových výrobců v květnu meziměsíčně stagnovaly (trh +0,2 % m/m). Jejich meziroční pokles dosáhl 1,3 % (trh –1,1 % y/y).

Maloobchodní tržby v Polsku vzrostly v květnu o 0,5 % m/m v souladu s očekáváním trhu. Jejich meziroční růst tak dosáhl 1,8 %. Průmyslový produkce se v květnu snížila o 1,3 % m/m (trh –0,5 %). Meziročně se zvýšila jen o 2,8 % (trh 3,3 %).

Čtvrteční nedohoda mezi Řeckem a věřiteli srazila euro

Během začátku včerejšího obchodování na evropských trzích pokračovalo euro v posilování vůči dolaru, které zahájilo po středečním výsledku zasedání Fedu. Ve čtvrtek dopoledne tak společná evropská měna posílila až na úroveň 1,14 USD/EUR. Odpoledne a večer se však pohyb obrátil, když kurz dnes ráno otevírá už pod hranicí 1,135 USD/EUR. Čtvrteční jednání euroskupiny a vyjednávání mezi Řeckem a věřiteli totiž nepřineslo žádný výsledek, ani prakticky žádné nové zprávy. Athény jsou tak jenom blíže vypršení záchranného programu (končí 30. června).

Řecko samozřejmě zůstane v hledáčku trhů i nadále, přestože se dnes nekoná žádné oficiální jednání mezi věřiteli a Athénami. Zprávy z obou táborů se ale určitě budou nadále objevovat i dnes a přes víkend, takže nadále hrozí zvýšená volatilita na trzích a růst rizikové averze. V pondělí se opět mimořádně sejde euroskupina, aby ve vyjednáváních opět pokračovala. Ekonomové SG se nadále domnívají, že nakonec k dohodě dojde, přičemž podmínky se budou blížit požadavkům věřitelů (především v oblasti reformy řeckého penzijního systému). Naopak je možné opětovné odepsání části řeckého dluhu. Vyjednávání však budou obtížná, a to nejspíše až do poslední chvíle. Rizikem však samozřejmě zůstává možnost, že se dohodu nepodaří vyjednat. To by byly velmi nepříznivé zprávy pro euro a eurová aktiva, alespoň v rámci prvotní reakce.

Růst rizikové averze dále oslabuje forint i zlotý

Čtvrteční obchodování na regionálních trzích bylo překvapivě klidné navzdory stupňující se nervozitě ohledně vyjednávání mezi Řeckem a jeho věřiteli. Kurz koruny vůči euru se pohyboval v úzkém pásmu několika haléřů a česká měna uzavřela mírně silnější než ve středu: 27,22 CZK/EUR. Forint a zlotý kvůli růstu rizikové averze mírně oslabovaly. Forint zaznamenal ztráty ve výši jedné desetiny procenta, když se jeho kurz posunul k hranici 312,50 HUF/EUR. Zlotý ztratil desetinu procenta, když atakoval úroveň 4,17 PLN/EUR. Slabší údaje o květnovém průmyslu tak na jeho kurz přílišný vliv neměly.

skoleni_27_5

I dnes bude obchodování ve střední Evropě záviset především na zprávách o Řecku. Ekonomové SG nakonec očekávají kompromisní a nepříliš stabilní dohodu mezi věřiteli a Athénami až na zasedání euroskupiny příští čtvrtek, do té doby proto vidíme riziko výrazně zvýšené volatility reagující na uniknuvší zprávy o postupu jednání.

Česká swapová křivka během včerejšího dne zaznamenala pokles, který však v závěru obchodování vykompenzovala a oproti středě uzavřela prakticky beze změny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).