Hlavní navigace

Nervozita před víkendem roste, strach investorů z dění na Ukrajině pokračuje

7. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešní obchodování na evropských trzích se neslo v mírně negativním duchu, index DAX reagoval po otevření německé burzy postupně až na –1,08 %, aby se po amerických markodatech po 14:00 dostal zpět k otevíracím hodnotám. Jednalo se ale jen o krátkodobý nádech, jelikož okolo 16:00 index zase otočil do červených čísel a klesl o –1,5 % na 9.399 bodů.

Nárůst indexu DAX dnes prakticky zaznamenávají jen akcie společností podnikající v sektoru zdravotnictví a farmacie. Fresenius medical care roste o 0,3 % na 49,02 EUR a akcie Merck přidávají 0,33 % na 119,95 EUR. Naproti tomu nejvíce klesají v indexu DAX akcie společnosti Commerzbank –2,4 % na 12,81 EUR. V Německu dnes byla také reportována makrodata ohledně průmyslové produkce, která byla při meziměsíčním srovnání v souladu s očekáváním, ale meziročně byla tato čísla lepší.

Na pražské burze se dnes obchoduje po několika dnech růstů také v červených číslech. Odepisují hlavně akcie společnosti NWR –4,48 % na 12,8 CZK a také oba zástupci bankovního sektoru v indexu PX, Komerční Banka –0,7 % na 4707 CZK a akcie Erste Group Bank, které se po včerejších nárůstech dnes obchodují okolo 693 CZK (-2.49 %). V nočních hodinách, kdy mají svou obchodní seanci na asijském kontinentu, nedošlo k žádným významným událostem a bylo vidět, že tamní trh vyčkává na dnešní americká data o změně počtu pracovních míst.

Na trzích v USA včera i dnes panuje mírně optimistická nálada a pokračuje tak pozitivní sentiment, kdy se americké trhy pohybují těsně pod historickými maximy nebo je mírně překonávají. Samozřejmě tomu částečně pomohla i dnešní makrodata o změně počtu pracovních míst a míře nezaměstnanosti, která dopadla nad očekávání. Dle mého názoru v současné době, kdy se začínáme blížit, či místy překonáváme historická maxima, je obezřetnost na místě a doporučoval bych postupně ošetřovat jednotlivé pozice investorům buď stop-lossy nebo přímými prodeji u akcií s menším potenciálem dalšího růstu, případně u akcií, které více reagují na politickou situaci na Ukrajině. Investoři by po dohodě s makléřem mohli zvážit využití sofistikovanějších nástrojů na ochranu portfolia v podobě warrantů.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).