Hlavní navigace

Nervozita ohledně hrozby bankrotu roste, některé banky v USA údajně aktivovaly krizové plány

4. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Napětí na trzích roste. Více než současné uzavření části federálních úřadů je straší neschopnost navýšit dluhový strop do poloviny října.

Napětí na trzích roste. Akciové indexy spadly o další procento a dolů jdou i výnosy bezpečných dluhopisů. Trhy tolik netrápí současné uzavření části federálních úřadů – dopad do HDP je v tuto chvíli minimální. Noční můrou zůstává strach z neschopnosti navýšit dluhový strop do poloviny října.

To by vedlo k nutnosti okamžitě vyrovnat rozpočtový deficit USA (cca 6,5 % HDP). Proto by bylo nevyhnutelné zastavit výplaty sociálních dávek a dávek ve zdravotnictví a současně i platů v kritických odvětvích jako armáda. Reálně by také hrozilo, že nakonec stejně nezbudou peníze na splátky úroků z amerického dluhu a USA vyhlásí technický bankrot.

legislativni_zmeny_21

Strach z takového scénáře evidentně pomalu roste. Financial Times včera informovaly o tom, že americké banky začínají hromadit hotovost pro případ, že by eventuální panika nastartovala hon po likviditě. Na druhou stranu podle zpráv z Wall Street Journal začíná být patrné, že řada umírněných republikánů je z katastrofických scénářů, které by pravděpodobně byly spojovány s jejich stranou, dost nervózní. Mírní proto tlak na odložení Obamovy zdravotní reformy (která brání schválení aktuálního rozpočtu) a chtějí se víc soustředit na širší rozpočtovou dohodu (střednědobé snižování deficitu), která by mohla vést k navýšení dluhového stropu. Prezident Obama je ale zjevně odhodlán hrát dál relativně tvrdou hru a odmítá se s republikány o navýšení dluhového stropu bavit. Podle něj je povinností Kongresu zajistit vládě financování na politiky, které již jednou byly schválené.

Vyjednávání zůstanou v centru pozornosti i během dneška, protože jinak klíčové zveřejnění statistik z trhu práce (payrolls) se kvůli uzavření ministerstva práce odkládá. Napětí zatím vůbec není cítit na středoevropských měnách. Pokud se ale řešení v dohledné době nenajde, především zlotý a forint by to měly pocítit negativně.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).