Hlavní navigace

Nepříznivý týden pro regionální měny. Proč?

4. 8. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Ryan Poplin, podle licence: Attribution 2.0 Generic
Uplynulý týden přinesl oslabení všech regionálních měn především kvůli rostoucímu geopolitickému napětí.

Zprávy a události

Americká ekonomika vytvořila v červenci 209 tis. pracovních míst (trh 230 tis.). Míra nezaměstnanosti v uplynulém měsíci vzrostla na 6,2 %, když trh očekával stagnaci na 6,1 %.

Červencový PMI index v České republice vzrostl na 56,5 bodu z 54,7 bodu v červnu (trh 54,8 bodu). Státní rozpočet vykázal v období leden až červenec přebytek 4,5 mld. CZK (v červnu 1,5 mld. CZK, v loňském červenci schodek 27,6 mld. CZK).

Polský index PMI v červenci poklesl na 49,4 bodu z červnových 50,3 bodu (trh 50,5 bodu). PMI index v Maďarsku v červenci vzrostl na 56,7 bodu z 51,7 bodu v minulém měsíci.

Kurz USD/EUR zavřel minulý týden pod 1,35 USD/EUR

Kurz eura proti dolaru se během uplynulého týdne podíval dokonce pod hranici 1,3400 USD/EUR, když americké měně prospělo zveřejnění lepších než očekávaných dat o HDP v Q2 14, ale také příznivé revize předchozích údajů. Zasedání Fedu se však neslo opět v poměrně holubičím tónu a tuto náladu potvrdily i statistiky z trhu práce. Jak středeční ADP report, tak páteční oficiální údaj o počtu nových pracovních míst v americké ekonomice zaostaly za konsenzem trhu. Největším zklamáním pro ekonomy SG byl pokračující nízký růst mezd v USA, který během uplynulých pěti let dosahuje jen 2,0 % y/y. Fakt, že nedochází k zrychlování tempa růstu mezd, podporuje i v očích investorů záměr Fedu ponechat velmi uvolněnou měnovou politiku navzdory očekávanému návratu inflace i nezaměstnanosti k cíli už na přelomu roku či v Q1/Q2 15. SG předpokládá první zvýšení sazeb až v Q3 15. Především páteční zklamání z amerického trhu práce zabránilo dalším eurovým ztrátám, a kurz se tak v nakonec v celotýdenním hodnocení prakticky nezměnil.

Tento týden bude kalendář makroekonomických údajů a událostí poměrně prořídlý. Investoři se zaměří především na čtvrteční zasedání ECB, které by však nemělo přinést žádnou změnu měnové politiky. Evropští centrální bankéři budou pravděpodobně chtít počkat na to, jaký budou mít banky zájem o dodávky likvidity v zářijových a zimních tendrech TLTRO. Zajímavá však bude určitě tisková konference a zhodnocení stavu evropské ekonomiky. Inflace v EMU setrvává na nízkých úrovních (v červenci zpomalila na 0,4 % y/y z červnových 0,5 %), na druhou stranu však došlo k dalšímu výraznému poklesu tržních sazeb, což samo o sobě uvolňuje měnové podmínky.

Klidný týdenní kalendář by se mohl promítnout i na finanční trhy, které by tak mohly zaznamenat nižší aktivitu a pohyby kurzů v porovnání s týdnem minulým.

Nepříznivý týden pro regionální měny

Koruna proti euru odepsala od předchozího pátku 0,7 % své hodnoty – její ztráty byly v regionu nejmenší, ale vzhledem k dosavadní nízké volatilitě české měny se jedná o nejhorší týdenní výkonnost od konce loňského listopadu, kdy se trh stabilizoval po devizové intervenci ČNB.

Středoevropské devizové trhy zasáhla nervozita spojená se zavedením nových sankcí vůči Rusku, které by mohly v nejpesimističtějším případě ohrozit oživení jak regionálních ekonomik, tak celé Evropy (a tím samozřejmě i evropských obchodních partnerů středoevropského regionu). Ke konci týdne se už některé země EU dočkaly odvety, když Rusko např. zakázalo dovoz polského ovoce a zeleniny.

Především rizikovějším aktivům, mezi které patří i maďarský forint, neprospěl hrozící bankrot Argentiny a s ním spojený růst rizikové averze, který způsobil výprodej na rozvíjejících se trzích. Během pátečního podvečera bylo potvrzeno, že se v případě Argentiny jednalo o „kreditní událost.“ Podle posledních zpráv nicméně vyjednávání mezi Buenos Aires a věřiteli pokračují.

Dalším faktorem byly lepší než očekáváné makroekonomické statistiky v USA. Především data o HDP v Q2 14 (ale i za předchozí období) ukázala na lepší stav americké ekonomiky, než jaký předpokládal konsenzus trhu. Spolu s růstem indexu nákladů na pracovní sílu to přispělo ke spekulacím ohledně nutnosti rychlejší „normalizace“ měnové politiky ze strany Fedu, než jakou v současnosti američtí centrální bankéři předpokládají. I to přispělo k odlivu kapitálu z rozvíjejících se trhů. Zklamání z páteční statistiky tvorby nových pracovních míst zabránilo ještě výraznějšímu výprodeji rizikových aktiv.

Forint, jakožto měna nejcitlivější na růst rizikové averze, během týdne proti euru oslabil o téměř procento a půl na dvouapůlleté minimum na úrovni 314 HUF/EUR. Zlotý proti společné evropské měně odepsal téměř procento, když se posunul k hladině 4,185 PLN/EUR.

Ale zpět ke koruně, resp. na české trhy. Nejdůležitější událostí minulého týdne bylo měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky. ČNB plně v souladu s naším očekáváním ponechala nastavení měnové politiky beze změn, včetně kurzového závazku na hodnotě 27 CZK/EUR. Stejně tak se nová prognóza centrální banky posunula k té naší.  To se týká především inflačního výhledu, když ČNB snížila výhled průměrné inflace jen na 0,4 % (v souladu s naším výhledem) a v příštím roce na 1,8 % (stále vysoko nad námi předpokládaným růstem cen o pouhé 1 %). Nejdůležitějším výsledkem zasedání bylo posunutí předpokládaného ukončení intervenčního režimu. Zatímco po předchozím zasedání ČNB předpokládala „exit“ nejdříve na začátku Q2 15, nyní rozhodla bankovní rada o pokračování kurzového závazku až do roku 2016.

V našem hlavním scénáři jsme očekávali konec intervencí v srpnu 2015, jejich trvání po delší období však bylo výrazným rizikem i kvůli nízkému inflačnímu výhledu. Vzhledem k vyjádření ČNB tak posunujeme „exit“ až do Q1 16.

Příští týden by už mohl být pro korunu příznivější. Dočkáme se nové várky měsíčních indikátorů z české ekonomiky. Červnová data z domácí reálné ekonomiky by měla přinést zprávy o pokračujícím oživení českého hospodářství (navzdory mírnému zaškobrtnutí během května). Dle našich odhadů by se mělo v červnu dařit meziměsíčně průmyslu, exportům, maloobchodu i stavebnictví.

Maloobchodní prodeje by si v červnu měly polepšit o 2 % (SA, WDA) meziměsíčně. V květnu se maloobchod propadl o 3,1 %, nicméně do určité míry byl tento výsledek negativně ovlivněn vyšším výběrem dovolených, když na dva čtvrtky připadly dny pracovního klidu. Z tohoto pohledu tak lze očekávat v červnu zvýšení tržeb. Spotřebitelskou poptávku navíc podporuje díky nízké inflaci růst reálných mezd, pokles nezaměstnanosti a samozřejmě konec fiskální konsolidace, která tlumila spotřebitelský apetit po několik let. Navíc fiskální politika se stává expanzivní a měla by podpořit reálné disponibilní příjmy zejména v příštím roce.

Účto_tip_změny21

Prozatím byl průmysl tažen zejména oživením na straně našich exportních partnerů. Průmyslová výroba od poloviny loňského roku zažívá oživení, když reálná produkce se od června 2013 do května 2014 zvýšila o 5,7 % (SA, WDA). V těchto měsících by již měly začít být patrné pozitivní dopady zlepšené cenové konkurenceschopnosti domácích producentů vůči zahraničním díky slabší koruně. V květnu se průmyslová produkce propadla o 1,5 % meziměsíčně (SA, WDA), i zde ovšem patrně sehrál roli vyšší výběr dovolených. Navíc v květnu nastala dočasná odstávka v automobilce TPCA (přechod na nové modely). Tyto faktory byly ovšem jen dočasné a v červnu by si tak průmyslový produkce měla polepšit o 1,5 % meziměsíčně, čímž by vymazala květnový pokles. Podobně jako průmysl by si měly polepšit i exporty, když očekáváme jejich zvýšení o 0,5 % meziměsíčně. Obchodní bilance dle přeshraniční statistiky by měla vykázat v červnu přebytek 40 mld. CZK, což je o 7,8 mld. CZK meziročně více. Dle národní metodologie by pak bilance měla skončit v přebytku 17,0 mld. CZK (+2,0 mld. CZK y/y)

Situace na trhu práce se zlepšuje, konkrétně se to týká míry nezaměstnanosti. Podíl nezaměstnaných na úřadu práce se již od začátku letošního roku do června snížil o 0,24 pb (SA) a tento trend by měl pokračovat i v nadcházejících měsících. V červenci očekáváme pokles sezónně očištěné míry nezaměstnanosti ze 7,74 % na 7,71 %. Bez sezónního očištění by se pak podíl nezaměstnaných měl zvýšit ze 7,4 % na 7,5 %. Během léta totiž na pracovní trh vstupují absolventi, což má negativní dopad na sezónnost až do září.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).