Hlavní navigace

Nepříjemné překvapení z USA srazilo dolar

Miroslav Frayer

Dolar pondělní seanci nakonec zakončil se ztrátami. Ke slabším úrovním ho poslal index z výrobní aktivity v USA, který ukázal na překvapivý pokles.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Americký index ISM z výrobní aktivity zklamal za květen poklesem na 49 bodů z dubnových 50,7 bodu, zatímco konsensus ukazoval na nepatrný růst k 51 bodům.

Index PMI v průmyslu eurozóny v květnu stoupl na 48,3 bodu a dosáhl tak 15měsíčního maxima. První odhad ukazoval na vzestup na 47,8 bodu z dubnových 46,7 bodu.

Český index nákupních manažerů (PMI) v květnu vzrostl na 50,1 bodu z dubnových 49,5 bodu. Trh čekal mírnější zvýšení na 49,8 bodu. • Státní rozpočet vykázal ke konci května deficit ve výši 39,8 mld. CZK. Koncem května 2012 byla bilance negativní na úrovni 79,1 mld. CZK.

Schodek slovenského státního rozpočtu dosáhl ke konci května úrovně 1,6 mld. EUR. O rok dříve to bylo o více jak půl miliardy více.

Dolar pod výprodejní vlnou kvůli ISM indexu

Dolar pondělní seanci nakonec zakončil se ztrátami. K slabším úrovním jej poslal zveřejněný ISM index z výrobní aktivity ve Spojených státech, který ukázal na překvapivý pokles. Index se totiž dostal pod hranici 50 bodů, když spadl až ke 49 bodům, což je nejnižší úroveň od června 2009. Kurz USD/EUR tak v závěru včerejška vystoupal až téměř k hranici 1,31, v průběhu dnešního asijského obchodování se pak pohyboval těsně nad hranicí 1,305.

V posledních týdnech se ukazuje, že americký dolar poměrně citlivě reaguje na zveřejněné indikátory. To je dáno určitou nervozitou trhů, zda a kdy centrální banka přistoupí k postupnému snižování měsíčních nákupů cenných papírů v rámci svého třetího kola kvantitativního uvolňování. Nicméně Ben Bernanke několikrát zdůraznil, že tím hlavním vodítkem je trh práce. Z něho se dočkáme klíčového reportu v pátek a překvapení v jednom či druhém směru by se mělo ve velké míře projevit i na pohybu nejen měnového páru, ale i například swapových či dluhopisových výnosů. Prvním náznakem by však mohl být již středeční ADP report o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru. Dnes se dočkáme obchodní bilance. Ta by měla za duben nepatrně prohloubit svůj deficit.

V Evropě mírně podpořily sentiment předstihové indikátory PMI, které byly oproti prvním odhadům revidovány směrem nahoru. Přesto přehnaný optimismus není rozhodně na místě, když se indexy stále nacházejí pod hranicí 50 bodů, tedy v pásmu kontrakce, a to včetně evropského tahouna, Německa. Výrazný skok jsme zaznamenali u španělského či italského čísla, pozitivem je i fakt, že největší překvapení se koncentrovalo do složky nových objednávek. Zveřejněná data by tak měla zapadat do očekávaného obrázku čtvrtečního zasedání ECB, kdy předpokládáme, že centrální banka nepřistoupí ke změně nastavení své dosavadní  měnové politiky.  

Koruna pár haléřů ztratila

Domácí koruna se včera pohybovala okolo hranice 25,70 CZK/EUR bez jasnějšího trendu. Na mezibankovním trhu se v úvodu týdne obchodovala v pásmu necelých 10 haléřů. Oproti pátečnímu závěru oslabila o zhruba dvě desetiny procenta. Naopak polský zlotý i maďarský forint zpevnily o čtvrt, respektive půl procenta.

Z fundamentálního pohledu prakticky pro všechny tři měny platí to samé. Slabá výkonnost ekonomik by měla tlačit měnové páry vůči euru k vyšším úrovním. V případě polského zlotého a maďarského forintu by mělo negativní roli sehrát i očekávané další uvolňování měnové politiky. Z tohoto pohledu lze posílení středoevropských měn brát pouze za určitou korekci předchozího oslabování.

dan_z_prijmu

Technická analýza pak ukazuje, že kurz CZK/EUR se nyní nachází poblíž spodní hranice rostoucího kanálu na 25,65. Ta by měla působit jako silná hranice podpory, od které by se kurz měl odrazit zpět nahoru k již několikrát testované technické rezistenci 26,15.

Swapová výnosová křivka se včera po celé své délce posunula o zhruba 2 až 3 body nahoru. Výnosy dluhopisů pak se svým růstem za swapy zaostaly. Obchodní aktivita však byla velmi nízká. 

Našli jste v článku chybu?